“Demokrasi” Mitingi’nin Bütçesi Merak Ediliyor

Demokrasi Platformu’nun düzenlediği sözde Demokrasi Mitingi’nin organizasyonu için yapılan astronomik harcamalar dikkat çekerken, organizasyonun gelir-gider tablosuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı

“Demokrasi”nin Suyu Nereden Geliyor?

Mitingin tanıtımı için ülkenin dört bir yanına yaptırılan branda reklamlar, sahne, ses ve ışık sistemleri, gazlı balon, bayrak, döner ikramı ve beş ilçeden kaldırılan otobüsler için kaynağın nereden bulunduğu merak konusu.

Öte yandan mitingin öncesinde katılım çağrısı ve sonrasında katılıma teşekkür etmek için Turkcell kullanıcılarına birçok mesaj atılırken, bu mesajlar için Turkcell’e ödenen miktar da açıklanmış değil. Turkcell’in telefon rehberi servisinde açık olan telefon numaralarının listesi ödeme yapılarak kullanılabiliyorken, atılan SMS’lerin masrafının da diğer giderler gibi hangi kaynak tarafından karşılandığı belirsiz.

Yalnızca Demokrasi Platformu değil, mitinge destek açıklayan tüm örgütlerin sorumluluğunda olan gelir-gider tablosu ile ilgili bir açıklama yapılmaması mitingi kimin finanse ettiğine dair soru işaretleri yaratırken, mitinge destek verenler arasında “şeffaflık” söylemini sıklıkla kullanan yapıların da konuyla ilgili sessiz kalması dikkat çekiyor.

85 Paylaşımlar