DEMOKRAT ÖĞRETMEN GRUBU: “BU KURULLARDA GÖREV ALMAYI REDDEDİYORUZ”

ADL Özel

KTOEÖS’deki Demokrat Öğretmen Grubu’nun çağrısıyla Çağlayan’daki KTOEÖS merkezinde düzenlenen basın toplantısında Adnan Eraslan konuşmayı açıp gazetecilerin sorularını yanıtlarken Fatma Vurana da basın bildirisini okudu. Eraslan, Genel Kurul haklarından vazgeçmeyeceklerine vurgu yaparken öğretmenin denetleme ve sorgulama hakkının elinden alınamayacağını da sözlerine ekledi. Okunan basın bildirisinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eraslan, basın bildirisinde bulunan “gerekeni yapacağız” ifadesini şöyle açıkladı;

Eraslan: “Ne yapılmalı?”

KTOEÖS Demokrat Öğretmen Grubundan olan Adnan Eraslan, yasal mevzuatlar çerçevesinde gündeminin ve gerekçesinin belirtildiği durumlarda üye sayısının 1/5’inden fazla üyeden imza toplanması halinde Genel Kuruluna gidilebileceğinin tüzükte net bir şekilde ifade edildiğini açıkladı. Referandum gibi farklı manevralarla bu hakkın sabote edilemeyeceğinin altını çizen Eraslan, sergilenen tavrı öğretmene saygısızlık ve yasa tanımazlık olarak adlandırdı. İmza toplandıktan sonra 1 ay içerisinde Genel Kurulun toplanması gerektiğine dikkat çeken Eraslan, “eğer 1 ay dolmasına 15 gün kala yönetimden halen Genel Kurul çağrısı çıkmamışsa sendika mukayyitliğine yazılı şekilde bildiride bulunacağız” dedi. Diğer yandan sadece yazılı bildiriyle de kalmayıp daha geniş kesimlerle temasa geçerek eylem çağrısı da yapabileceklerinden bahseden Erarslan, “hiçbir yönetim sendikanın tüzüğünden üstün değildir” diye sözlerini sürdürdü.

Demokratik Öğretmen Grubu: “Kaos istemiyoruz…”

Basın bildirisinde de açıklayıcı ve net olmaya çalıştıklarına değinen Eraslan, “niyetimiz kaos yaratıp öğretmeni yaralamak değildir” dedi. Güven oylarına inanıyorsalar adil bir seçim yaparak bu tartışmayı sonlandırabileceklerine de işaret eden Erarslan, mevcut durumun ortadan kaldırılmasının sendikanın selameti için zaruri olduğunun da altını çizdi. Daha önce kendilerinin iki seçim kaybettiğinden bahseden Eraslan, adil yapılan seçimlere söyleyecek tek bir sözümüz yoktur da dedi. “Mahkemeye gitmek de bir yöntemdir fakat biz konuyu oralara vardırmadan çözmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yedek üyeler çağrıldı mı?

Yedek üyeler olarak yönetim kurulundan çağrı geldiğini de sözlerine ekleyen Eraslan, Genel Kurul dışındaki tüm yasal mevzuatlara uyulduğuna da dikkat çekti. Mevcut yönetimin öğretmeni sendikayı sorgulama ve denetlemeden mahrum bıraktığına vurgu yapan Eraslan, bütün yetkinin yönetim kurulunda olmadığını öğretmenin her zaman denetleyici olduğunu ifade etti. Konuşmasını “seçimden kaçmayınız” çağrısı yaparak sonlandırdı.

Basın bildirisinin tam metni ise şöyle;

Değerli Basın Mensupları,

Sendika tüzüğü gereği almış olduğumuz yönetim kurulu ve disiplin kurulu üyelik çağrısı ile ilgili bir basın açıklaması yapmak amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Demokrat Öğretmen Grubu olarak sizlere katılımınızdan dolayı teşekkür ederiz.

Yanlış ve öngörüsüz yönetimden kaynaklanan; sendikamızın kamuoyu önünde saygınlığını, öğretmenler arasında güvenini yitirmesi, yanlış zamanda yapılan eylemlerin maddi, manevi zararları üyelerimizi üzmektedir. Tüm öğretmenlerin maddi ve diğer kayıplarının yanında özellikle 2011’den sonra göreve başlayan öğretmenlerimizin hakları en büyük hassasiyetimizdir. Genç öğretmenlerin verdiği  kararlı ve takdirle karşıladığımız mücadele devam ederken genel sekreterin görevden alınması bardağı taşıran son damla olmuştur. Yönetim kurulundan 7 Disiplin kurulundan 1 üye istifa etmiştir. Öğretmen, sendikasına sahip çıkma adına tüzüğün kendisine verdiği hakla imza toplamış ve Olağanüstü Genel Kurul çağrısı yapmıştır. Sendika yönetimi ise öğretmenin bu çağrısını görmezden gelerek tüzüğümüzde olmayan “Sözde Referandum” la toplanan imzaları sabote etmeye çalışmıştır.

Gelinen süreçte sendika yönetiminin, öğretmenlerin sorunlarını çözemediği, meşruiyetini yitirdiği ortadadır. Tüzüğe aykırı olarak yapılan referandumda bile 2467 üyenin1541 ‘i bu parçalanmış yönetime evet dememiştir. Bu durumda bile öğretmenin 946’sının eveti ile onay aldığını gerekçe göstererek Genel Kuruldan kaçmaya çalışmaktadır.  Yedek üyeler olarak bizlerin yukarıda anlatmaya çalıştığımız sendikadaki şu anki hakim anlayışın altında yönetim ve disiplin kuruluna girmemiz, bütün bu yasadışılıkları kabul edeceğimiz anlamına geleceğinden, bu kurullarda görev almayı reddediyoruz. Böyle bir yönetime bizim onay vermemiz, ortak olmamız mümkün değildir. Demokrat Öğretmen Grubu olarak bizler her yeri çürümüş olan bu arabanın yedek lastiği olmayacağız. Yüreklerde, vicdanlarda ve akıllarda soru işareti oluşturarak gelinen bugünkü durumu sendikamızın adına hiç yakıştıramıyoruz.

Bizler, tüzüğün öğretmene verdiği Olağanüstü Genel Kurul hakkına, iradesine saygı gösterilmesi gerektiği inancında ve düşüncesindeyiz. KTOEÖS yönetim kurulunu tüzük gereği 1 ay içinde seçimli olağanüstü genel kurula gitme kararı almaya davet ediyoruz. Genel Kurulun bir ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Yapılmadığı takdirde konunun takipçisi olacağımızı, gerekeni yapacağımızı kamuoyuna duyururuz.

DEMOKRAT ÖĞRETMEN GRUBU

belge

161 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply