ÇEVRE ÖRGÜTLERİ DAVAYI KAZANDI

Bellapais Manastırı’nın çevresinde yapılması planlanan ‘Katı Atık Su Arıtma Tesisi’ projesi ile ilgili 5 aydır devam eden yargı süreci tamamlanarak, Yüksek İdare Mahkemesi kararını açıkladı. Kararda tarihi Bellapais Manastırı’nın çevresinde başlatılan ‘Katı Atık Su Arıtma Tesisi’ projesinin İyi İdare Yasası’na aykırı olduğuna karar verdi ve tesisin yapılmasını uygun bulmadı.

Dava sonrasında açıklama yapan avukat Boysan Boyra, ise dava ile ilgili alınan kararda İyi İdare Yasası’nın önemli bir rol oynadığını belirtti.

İyi İdare Yasası’na göre proje yapımı öncesinde bölgedeki vatandaşlara çağrıda bulunarak, toplantı yapılması gerektiğini ancak bunun yapılmadığını aktaran Boyra, projeye yasaya aykırı bir şekilde ruhsat verildiğinin alınan kararla ortaya çıktığını vurguladı. Avukat Boyra, arıtma tesisinin yıkılması için gerekli başvuruların yapılacağını dile getirdi. Açıklamalarına devam eden Boyra “Dava süresince Turizm Bakanlığı müsteşarı, Savcılık, Anıtlar Yüksek Kurulu, Eski Eserler Dairesi, ilgili restorantın sahibi arıtma tesisinin yapılması gerektiğini savundu. Biz bu tesisin kanunsuz olduğunu savunduk. İzin alırken yanlışlar yapıldığını söyledik” diye konuştu. Boyra, dava sonucunda mahkeme heyetinin verdiği karardan mutlu olduklarını, mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Boyra “Mahkemenin verdiği karar bir ilktir. Eski eserlerin korunması gereken anıtı, Eski Eserler Dairesi değil biz koruduk. Anıtlar Yüksek Kurulu ne iş yapıyor gerçekten merak ediyorum”dedi.

Hatırlanacağı üzere bölgedeki bir turizm işletmecisi tarafından açılan davada 17 Kasım’da geçici ara emri kararı alınmış, proje inşaatı mahkeme kararının ardından Girne Belediyesi tarafından mühürlenmişti. İşletme sahibi, KKTC Başsavcılık’ı, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Girne Belediyesi, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı aleyhine dava açmıştı. Bunun üzerine proje, Girne Belediye tarafından mühürlenmiş, dava sonucu açıklanıncaya kadar durdurulmuştu.

46 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply