Devlet ve Engellilik – Semra Basma

Bilindiği üzere Kıbrıs’ın kuzeyinde toplum olarak yaşadığımız sorunlar maalesef ki günbegün artmaktadır. Fakat ben bugün farklı bir konuya değineceğim. Engellilik.

Konuya bir soruyla girmek istiyorum. Devletimiz engellilik konusuna ne kadar eğilimlidir? Okurken maalesef ki ‘hiç’ dediğinizi duyar gibiyim.

Ülkemizde doğuştan gelen yada çeşitli hastalıklardan, kazalardan meydana gelen bazı hareketleri,duyuları veya işlevleri kısıtlanan birçok engelli insanımız vardır. Devlet olarak engelli vatandaşlarmıza sağlanan tek olanak maalesef ki belirli miktarda bir ücrettir. Engelli çocukları olan bir çok anne baba en zor koşullar altında çocuklarına iyi bir yaşam sunmaya çalışmaktadır. Hayata karşı mücadele veren bu insanlara devletin maddi manevi gerçek bir yardımda bulunmaması toplum olarak üzücü bir durumdur.

Mutlaka çevremizde tanıdığımız, gördüğümüz veya duyduğumuz yardıma ihtiyacı olupda karşılık göremeyeceğini düşünen insanlar vardır. Bu nedenle ulaşım aracı veya maddi durumu iyi olmayan birçok aile ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bu insanların sosyal faliyetlerden yoksun oluşları, bakım konusunda ihtiyaç duyan ailelere bir çözüm bulunmaması, şehirlerden uzak olan ailelerin birçok konuda sıkıntılar yaşaması maalesef ki hiçbir zaman devletin gündeminde olmamıştır. İhtiyaçlarına yönelik hiçbir adım atılmamıştır. Devletin en temel görevi halkına sahip çıkmak,halkın ihtiyaçlarına çözüm yaratmaktır. Halkına yönelik hareket etmeyen devlet devlet midir sizce ?

Bizim görevimiz hayatın her noktasında onların var olduğunu unutturmamak ve gerekli kişilere hatırlatmaktır.

Biz:

İşbirlikçi hükümetin dayattığı neoliberal muhafazakar devlet politikalarına, dinsel gericiliği arttıracak adımların atılmasına, kadın cinayetlerine yönelik tedbirlerin alınmayışına, peşkeşe, daha çok sermaye daha çok kar derken özel sektördeki sömürüye, çevremizi ve hayvanları meta olarak gören, engelli insanların bütün haklarını hiçe sayan bu zihniyete karşı yaşamın her alanında var olmaya devam edeceğiz. Gelin hep birlikte örgütlenelim, direnelim ve vazgeçmeyelim…

 

Semra Basma
Bağımsızlık Yolu Üyesi

33 Paylaşımlar