DİREN KIBRIS! – İsmail Özuçar

image

Üzerinize afiyet yollar çevrilmiş,

El konulmuş kimliğinize,

Şeker dökülmüş benzinine araçlarımızın,

Bu nedenle açılmış meydanlarımız,

Belki daha iyi anlarsınız diye,

El el üstüne koyuyoruz adalet için…

Korkuttukları hapis cezalarına rağmen,

Yollarımızda karşılıyor bizi

Eski bir tıyniyet.

Sürünüyor kinlerinde,

Korkmuyoruz; boşuna salıyorsunuz üstümüze

Kendi korkularınızı.

İçiniz titriyor,

Boşalıyor koltuğun uzun zembereği.

Başlıyor baş aşağı düşme oyunu.

Bilmiyorsunuz,

Kelepçeler takıp götürdükleriniz;

Hiç birimiz inmedik gökten zembille,

Hepsi biliyor duracakları yeri.

Korkuyorsunuz;

Yola düşen gölgelerimizden,

Kıyıda oturan yaşlıdan,

Alıp götürüyorsunuz açık gözlerimizin önünde.

Direniş sürüyor bağımsızlık ve adalet için…

Ve özgürlük için!*

 

14 Ağustos Çarşamba akşamı saat 20.00’de “Diren Kıbrıs” diye haykırabilmek için Taşkınköy Parkı’ndayız!

Peki 14 Ağustos nedir ve Kıbrıs neye karşı direnmelidir? 14 Ağustos Kıbrıslı Türklerin TC devleti tarafından esaret altına alınmasının yıl dönümüdür. Yani bugün, Kıbrıslı Türk halkının barış, bağımsızlık, kendi kendini yönetme ve özgürlük mücadelesine karşılık gelir.

14 Ağustos, 15 ve 20 Temmuzdan farklı olarak adanın kuzeyinin ABD onaylı TC tarafından yürütülen bir operasyonla Kıbrıslı Türklerin TC’ye bağımlılığının pekiştirildiği tarihtir. Yani kendi işgalcisiyle hesaplaşma günüdür. Çünkü TC devleti burada ABD taşeronu niteliğindedir. 15 – 20 Temmuz’un özneleri TC ve Yunanistan olabilir ama 14 Ağustos’un öznesi TC’dir.

14 Ağustos 2010’dan beridir 14 Ağustos’larda eylemler yapılmaktadır. 2010 ve 2011 yıllarında bunu Anti – militarist Barış Harekatı adı altında başka örgütlerle yaptık. 2012 yılında tek başımıza Bağımsız Kıbrıs olarak gerçekleştirdik. Ve bu yıl ise “Diren KIBRIS” adıyla BKP, DKB, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve biz; Baraka olarak bu etkinlik / eylemi organize ediyoruz.

 14 Ağustos “Diren KIBRIS” eylemine katılacak olan hiçbir grup, sanatçı, şair, sunucu sahneye çıktıkları için hiçbir şekilde para almamaktadırlar. Eylemin fikrini benimseyen, eyleme katkı koyacak olan bu insanlar sahne aşağısında eyleme katılan insanlarla kendileri arasında herhangi bir fark görmüyorlar. Eylemde şiir okumak ya da şarkı söylemek kadar sahne dışında slogan atmak ya da gecenin güvenliğini sağlamak da bir emektir ve aynı amaç için sahnesinden alanda bulunan insanına kadar herkes aynı şey için yani; bağımsızlık, özgürlük, direniş için bir araya geliyorsa herkes yapabildiğini bu şiarı yükseltmek için yapmalıdır!

 

Sahneye çıkanlar para almamasına rağmen bu etkinliğin ses, ışık, uçak bileti, pankart, afiş vb. giderleri olduğu için eylemle dayanışma kartpostalları basılmıştır. Bu kartpostallarda ülkemizdeki çeşitli mücadelelerin fotoğrafları vardır. Dayanışmak için bu kartpostalları, katılımcı örgütlerin aktivist ya da üyelerinden veya 14 Ağustos gecesi eylem alanından bulabilirsiniz.

 

Peki 14 Ağustos gecesi katılımcıları neler bekliyor?

 

Taksim Gezi Direnişi için yaptığı şarkılarla da bilinen; “Oy Recebum”, kemençelerini “Diren KIBRIS” için konuşturacak olan MARSİS var gecede.

Yaptığı şarkılarla Kıbrıslı Türklerin mücadelesine katkıları olan, son zamanlarda “Piç” şarkısıyla da bilinen Arda Gündüz de sahne alacak olanlar arasında.

Ülkenin sorunlarına duyarsız kalmayan protest müziğin yerli isimlerinden Grup Baria’da “Diren KIBRIS” diyecek.

Son olarak, Baraka Kültür Merkezi Müzik Grubu Sol Anahtarı da “Evine Dön Ayşe” diyerek geceye özgürlük ve bağımsızlık kokularını yayacak.

 

Sunuşunu Serkan Soyalan ve Canan Onurer’in yapacağı 14 Ağustos Diren KIBRIS’a, Yaşar Ersoy ve İsmail Işılsoy şiirleriyle, Baraka Tiyatro Ekibi ise kısa bir skeçle katkı sağlayacak.

 

Etkinlik 13 Ağustos Saat 10.00’da, TC’nin patronu ABD’nin, Kıbrıs’ın kuzeyindeki konsolosluğunda yapılacak olan eylemle başlamış olacak.

 

14 Ağustos gecesi, dayatmalara karşı, asimilasyona karşı, işgale karşı; özgürlük ve bağımsızlık için “Diren KIBRIS” demeye Lefkoşa Taşkınköy Parkına bekliyoruz!

 

*Nazik Gülünay – Direniş

 

İsmail Özuçar

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti

Be the first to comment

Leave a Reply