#direnlefkoşa

LEFKOŞALefkoşa Türk Belediyesi’nin Arabahmet Kültür Evi’ni GAÜ’ye kiralamasının hemen ardından GAÜ yetkilisinin yazdığı tweet ve facebook statüsü olay yarattı. GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar’ın yaptığı paylaşımda Lefkoşa’ya Lefkoşe denmesi tepkilere neden oldu.

İşte olay paylaşlım:

Serhat Akpınar
“Arabahmet Kültür Eviyle Lefkoşe Surlar içinde Kültür ve Sanatta ilkler projesini başlatıyoruz . Lefkoşamıza hayırlı olsun .”

Baraka Kültür Merkezi’nden anında tepki

Olaya ilk tepki Baraka Kültür Merkezi’nden geldi. Baraka resmi facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Arabahmet Kültürevi’nin özelleştirildiği yetmiyormuş gibi, lefkoşa’ya lefkoşe diyen bir kişiye/kuruma” verilmesine tepki gösterdi.

İşte Baraka’nın paylaşımı:

“tarihi ve kültürel bir değerimiz olan, aynı zamanda amatör tiyatroların lefkoşa’daki tek sahnesi durumundaki arabahmet kültürevi’nin özelleştirildiği yetmiyormuş gibi, lefkoşa’ya lefkoşE diyen bir kişiye/kuruma verildi!!!
İşte GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar’ın twiti:
“Arabahmet Kültür Eviyle Lefkoşe Surlar içinde Kültür ve Sanatta ilkler projesini başlatıyoruz.”
daha kentimizin ismini söyleyemeyenler (veya asimile edilmiş şekilde söylemekte beis görmeyenler), kültür ve sanatta ilkleri nasıl başlatacak acaba? yoksa olanları da mı engelleyecek!!!
belediyenin, iyi niyetli çabalarına rağmen, tüm lefkoşalılara ait değerleri bu şekilde piyasaya açmaya hakkı var mı!”

Sosyal medyada tepki büyüyor

Öte yandan sosyal medyada #direnlefkoşa şeklinde başlayan paylaşımlarla olay protesto edilmeye başlandı.

Baraka aktivistleri ankaradeğillefkoşa.org’a yaptıkları açıklamada konunun takipçisi olacaklarını, meselenin sadece Başkent’in ismini değiştirme meselesi olmadığını aynı zamanda özelleştirme ve kültürel asimilasyonla ilgili olduğunu belirttiler. Baraka aktivistleri tepkilerinin sosyal medya ile sınırlı olmayacağını da vurguladılar.

 

Be the first to comment

Leave a Reply