Doğa ve Halk Düşmanı Hükümet, Tepki Çeken Tüzük Değişikliğini Askıya Aldı

Halk ve doğa düşmanı 4’lü koalisyon hükümeti, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak resmi gazetede yayımlanan sulak alanlar tüzük değişikliğini, Mağusa Kent ve Ekoloji Platformu’nun yarattığı kamuoyu sonrası askıya alınmak zorunda kaldı.

Tüzük değişikliğini halkın bilgisine getirerek oluşan tepki sonucu hükümetin geri adım atmasının yolunu açan Mağusa Kent ve Ekoloji Platformu ise konuyla ilgili bir açıklama yaparak sosyal konutlar önündeki ve Ayluga göletindeki gayri yasal yapılarla ilgili gerekli yasal işlemlerin başlaması için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Platformdan yapılan açıklama şöyle:

“Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak resmi gazetede yayımlanan sulak alanlar tüzük değişikliğinin, mücadelemiz neticesinde askıya alındığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Yeni düzenlenecek tüzükte, Çevre yasasına göre nitelikleri ve özgünlükleri bakımından Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen bu nedenle de özel koruma gerektiren bu bölgelerde alınan kararlar ve yapılan haritalandırma bu anlayışı destekler nitelikte olmalıdır. Olabildiği ölçüde bütüncül bir koruma kalkanı oluşturulmalıdır.

Tekrar revize edilecek tüzükte, doğal yaşamı koruyan düzenlemelerin sulandırılmaması için sürecin takipçisi olacağımızı; sosyal konutlar önündeki ve Ayluga göletindeki gayri yasal yapılarla ilgili gerekli yasal işlemlerin başlaması için var gücümüzle mücadeleye devam edeceğimizi bildirir, sürece katkı koyan tüm örgütlere teşekkür ederiz.”

15 Paylaşımlar