DÖVİZ SABİTLENDİ AMA KİME?

HABER-YORUM

Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Ömer Kalyoncu, dövizle ilgili önlemler alındığını ve döviz kurunun sabitlendiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, 90 gün süreyle uygulanacak olan sabit kur uygulamasına gidildiği belirtilirken, Dolar 2.70, Sterlin 4.14 ve Euro 2.97 olarak uygulanacak. Turizm ve eğitim gibi inşaat sektöründe de kur artışından dolayı yaşanacak olumsuzlukları engellemek amacıyla tapu devir harç ve stopajlarında sabit kur uygulanacak. Tüzel kişilerin yaptığı sözleşmelerin TL üzerinde yapılması amacıyla TL için stopaj %7, yabancı para birimi için %13 olacak.

Sabitlendi ama kime?

İç piyasaya ciddi bir müdahalesi bulunmayan  bu uygulama, kredi, kira ve okul harçları gibi halkın en ciddi harcamasını oluşturan konulara düzenleme getirmiyor. Esas olarak, tapu haçları ve ithalatta düzenleme öngören bu uygulamayla hükümet tüketicileri yani halkı değil, yine sermayeyi koruyor. Öte yandan aylar öncesinden sürekli yükselme eğilimden olan ve uzun zamandır halkın “bir an önce sabitlenmeli” dediği döviz kurlarının, en yüksek seviyelerde seyrettiği bir dönemde, özellikle STG’nin 4.14 gibi bir orana sabitlenmesi de yeni kurulan CTP-UBP hükümetinin popülist gayelerle, günü kurtarma amaçlı yaptığı icraatlardan birisi gibi duruyor.

TL üzerinden teşvik olumlu ama…!

Açıklamadaki tek olumlu önlem ise, TL üzerinden kira stopajlarının düşürülüp döviz stopajlarının arttırılmasıyla kiraların TL üzerinden yapılmasına “teşvik” amaçlanması. Yine de herhangi bir yaptırım olmadan, kurlardaki dengesizliği gözeterek mal sahiplerinin vergi indiriminden faydalanmamak pahasına dövizde ısrarcı olmaları mümkün ve Bakanlar Kurulu’nun kararında bu konuda zorlayıcı herhangi bir müdahale mevcut değil.