Dövizle Borçlanmak Yasak Ama Dövize Endeksli Yaşamak Serbest

kktc Merkez Bankası yayınladığı tebliğ ile konut, taşıt ve tüketici kredilerine yeni düzenleme getirerek, maaşlarını Türk Lirası olarak alan özel sektör ve kamu emekçilerinin döviz üzerinden borçlanmasını yasakladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası tebliğine göre maaşlarını Türk Lirası olarak alan özel sektör ve kamu emekçileri bankalardan döviz üzerine borçlanamayacak. Alınan karar sonrası araç kredilerinin aracın değerinin yüzde 75’i oranında, konut kredilerinin ise konutun değerinin yüzde 80’i oranında olmasına karar verildi. Ayni zamanda Merkez Bankası alınan karar kapsamında konut ve gayrimenkul kredileri haricindeki tüm kredi vadelerine 72 ayı aşmayacak şekilde üst limit getirdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar, ev fiyatları, ev kiraları, elektrik faturası ve benzin gibi neredeyse bütün zorunlu harcamalarını dövize endeksli bir şekilde yapmak zorunda bırakılan özel sektör ve kamu emekçilerinin kafasında soru işaretine neden oldu.

Akıllara gelen bir diğer soru işareti de daha önce Sendikasız Çalıştırılmak Yasaklansın kampanyasına yönelik “özgürlükleri kısıtlayan yasakçı zihniyete karşı olduğu” nedeniyle eleştiri getiren başbakanın dövizle borçlanmayı hangi zihniyet ile yasakladığı oldu.

149 Paylaşımlar