Dr. Bayraktar: 70 Vakayı Devirdik Ama ‘Temas Ettim’ Diye Gelenler %20’nin Altında

Lefkoşa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar bir TV programında açıklamalarda bulundu.

“Hiçbir Belirti Göstermeyen Taşıyıcılar Korkutuyor”

Hâlâ komşusuna kahveye giden kişilerin bulunduğunu vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar, hiçbir belirti göstermeden taşıyıcı olan kişilerin kendilerini ‘korkuttuğunu’ söyledi.

Bayraktar: Siz Hiçbir Belirti Göstermeyebilirsiniz ama Bulaştırdığınız Kişileri Öldürebilirsiniz

Söz konusu kişilerin virüsü annelerine, babalarına, dedelerine bulaştırabileceğini kaydeden Bayraktar, “Siz hiçbir belirti göstermeyebilirsiniz ama bulaştırdığınız kişileri öldürebilirsiniz” dedi.

Basında rakamlar konuşulmasının gereksiz olduğunun altını çizen Bayraktar, daha çok kontrollere yönelik haberlerin olması gerektiğini ifade etti.

Söz konusu rakamları bilmesi ve ilgilenmesi gerekenlerin Bakanlıklar olduğuna dikkat çeken Bayraktar, rakamların halkın işine yaramadığını kaydetti.

“3. Temaslılar Geliyor”

“Ben şununla temas ettim” diye gelen kişilerin oranının yüzde 20’nin üstünde olmadığını kaydeden Bayraktar, “70 vakayı devirdik şu an yüzde 20’nin üzerinde değildir yani şu kişiyle temas ettim diye gelenler” dedi.

“Ben şuna temas etmiştim, acaba diye gelen yok” diyen Bayraktar, daha ziyade kendilerini şaşırtanınn 3’üncü temaslının bu şikayetle gelmesi olduğunu söyledi.

Aradaki kişilerin genellikle ‘saklanmayı’ tercih ettiğini kaydeden Bayraktar, “Öncelikle tepe noktasında değiliz. Tepe noktasını öngörebileceğimiz 3 haftası daha var” şeklinde konuştu.

“Hekimler Önde ama Hemşireler vs. Görülmeyen Kahramanlar”

Hastanede herkesin gönül vererek çalıştığını belirten Bayraktar, “Hekimler ön planda ama görülmeyen kahramanlar vardır arkada. Hemşireler vs” dedi.

84 Paylaşımlar