DÜNYA TİYATRO GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ: “BU OYUNA SEYİRCİ KALMAYIN!”

Baraka Tiyatro Ekibi, Lefkoşa Sanat Tiyatrosu, Lefkeli Yavaş Tiyatro, Dünya Tiyatro günü dolayısıyla Lefkoşa’da ortak bir yürüyüş düzenledi.

Sarayönü’nde başlayan yürüyüş, Arasta, Büyük Han ve Bandabuliya’ya kadar sürdü.

Büyük Han’da üç tiyatro topluluğunun imzası bulunan ortak bildiri okundu.

Bildiri şöyle:

Bir Dünya Tiyatro Günü’nde daha, her türlü baskı ve imkansızlıklara rağmen yaşamlarımızı, fikirlerimizi tiyatroya adamış insanlar olarak, sahneleri sokaklara, sokakları sahnelere taşıyoruz. Bu sömürü düzenine ve hizmetkarlarına karşı mücadelemizle, kavgamızla ve de oyunlarımızla cevap veriyoruz.

İnsanlık tarihi kadar eski olan ve özünde isyan ve özgürlük barındıran tiyatro, sanata ve sanatçıya sadece göstermelik bir değer verilen, özgürce üretebilecekleri imkanlar sağlanmayan, Kültürevleri’nin peşkeş çekildiği, külliyelerin açıldığı, insanların köleleştirildiği bu düzende her zamankinden daha da anlamlı…

Üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle, barıştan, emekten ve adaletten yana saf tutuyoruz. Tiyatro masklarımızı sadece aksesuar olarak değil, halkı kandırmaya çalışanların maskesini düşürmek için de takıyoruz. Ezberimizi yaparken, çıkarcı siyasetçilerin, rant düşkünü sermayedarların da ezberini bozmayı düşlüyoruz. Sesimizi yalnızca arka sıradaki seyirciler için değil, tüm ezilenler için yükseltiyor, şarkılarımızı çok sesliliğin, halkların kardeşliğinin bir simgesi olarak söylüyoruz. Bize biçilen cinsiyetçi ve milliyetçi rolleri kabul etmeyip kendi hikayemizi yaratmak istiyoruz.

Bir Dünya Tiyatro Günü’nde daha, ülkemizi ve dünyayı daha yaşanabilir daha şenlikli bir yere dönüştürmek için sokakta ve sahnedeyiz. Bu oyuna seyirci kalmayın!

Baraka Tiyatro Ekibi, Lefkoşa Sanat Tiyatrosu, Lefkeli Yavaş Tiyatro 

 

2 5 33 44

70 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply