Dünyayı Güzellik Kurtaracak – Zekiye Şentürkler

Artık gazete okumak ya da sosyal medyada gazete sayfalarını takip etmek istemiyor hale geldik. Dünyada kötülük ne ara bu kadar hızlı örgütlendi?

Okuduğumuz 10 haberin 9u neden şiddet, işkence, tecavüz, kaza, ölüm, iş cinayeti falan filan?

İnsanlar nasıl bu hale geldi?

Gerek dünya haberleri, gerekse ülkemizden haberlerin büyük çoğunluğu maalesef iç karartıcı. Bir sabah 72 yaşındaki kadının tecavüze uğraması haberiyle uyanıyoruz güne, ertesi sabah ise işkenceci babanın. Bir gün vicdani retçiler tutuklanıyor, ertesi gün kitap okuyanlar! Mesela en tüyler ürpertici olanı da “mavi balina” oyunundan sonra “momo” diye başka bir cani oyunun sanal ortamlara çıkması ve minicik çocukları korkutarak intihara sürüklemesi veya onlardan birer canavar yaratması. Nefret söylemleri aldı başını yürüyor örneğin. Kendimizin de yapabileceği hataları başkası yapıp canımızı acıttı diye hiç düşünmeden saldırıyoruz klavyelerimizden, hiç empati kurmadan çıkıveriyor ağzımızdan ırkçı söylemler küçük bir olay yaşar yaşamaz. Hayatlarımız her geçen gün sermayenin cebi biraz daha dolsun diye ip üzerinde zaten; ilaçlı yiyeceklerden tutun da seri şekilde dikilen binalardan dolayı yaratılan tahribat ve sonra seller, felaketler ya da iş cinayetleri.

Kısacası önlerine artlarına bakmadan yok ediyorlar geleceğimizi ve nefretle besliyorlar bizi ki birer parçası olalım bu kötülüklerinin. Ancak onların oyununa gelmemeliyiz. Bilmeliyiz ki güzellik kurtaracak dünyamızı. Biz de mücadele edeceğiz başka bir dünya yaratmak için kadınla erkeğin eşit olduğu, çocukların hayvanlarla özgür ve korkusuzca parklarda koştuğu. Başka bir dünya yaratacağız iş sağlığı ve güvenliğinin sağlandığı, işçilerin canından olmadığı. Başka bir dünya yaratacağız insanların düşüncelerin ve kitaplıklarının özgür olduğu. Başka bir dünya yaratacağız insanın insanı ve doğayı sevdiği. Başka bir dünya yaratacağız egoların çatışmadığı, insanların dayanıştığı. Bizler de örgütlü kötülük karşısında örgütleneceğiz ve mücadeleyi asla bırakmayacağız. Sokakları coşkumuzla doldurmaya, hakkımızı her platformda aramaya devam edeceğiz. Çünkü görüyoruz günden güne etrafımızı saran baskıcı politikalarını. Çünkü görüyoruz sermayenin çirkin oyununu, uğruna giden canları. Ve biliyoruz, güzellik kurtaracak dünyamızı, ayni şiirdeki gibi…

Dünyayı güzellik kurtaracak

Bir insanı sevmekle başlayacak her şey

0 üzüntü birden gelir

Yağmurlu havalarda

Yeniden kurarım dünyayı ben

Kederlerle

Kimseler aşık değil mi bu şehirde

Dünyayı güzellik kurtaracak

Bir insanı sevmekle başlayacak her şey

Hava martılar ışıklı şehir

Sarhoş ediyor beni yosun kokusu

Hilesiz kucaklamak istiyorum

Dünyayı şehri ve seni

Dünyayı güzellik kurtaracak

Bir insanı sevmekle başlayacak her şey

 

Zekiye Şentürkler

Baraka Aktivisti