Düzeltme ve Özür: Bakan Hem Hayırsız, Hem Yalancı Çıktı!

AnkaraDeğilLefkoşa.org olarak, dün yayınladığımız “Hayırsız Bakandan Hayırsız Evlada Tepki” haberi ile ilgili tüm okurlarımızdan özür diliyoruz.

Konuyla ilgili bakan Zeki Çeler ve Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü’nün gün boyunca çeşitli kaynaklarda yayınlanan açıklamaları üzerine, dün yayınlamış olduğumuz haberde yanıltıldığımızın, olayın bizim de yer verdiğimiz şekilde “hayırsız evlat” şeklinde bir olgu içermediğini, bakanın manipülasyon ve yalanları dolayısıyla okurlarımıza yanlış bilgi verdiğimizi tespit etmiş bulunuyoruz.

Yalancı Bakan

Zeki Çeler’in sosyal medya paylaşımı ile, bir evladın “80 yaşındaki annesine bakmayarak bakanlık binasına terk etmesi” olarak kamuoyunda tartışılan olayda, bakan ve yetkililerin devam eden açıklamaları ile, herhangi bir terketme ya da “bakmama” durumu olmadığı ortaya çıktı.

Daha önce “asgari ücreti artırıyoruz” şeklinde açıklaması ile halkı kandıran, geçtiğimiz hafta kadın cinayetine kurban giden Gülbahar Ulutan hakkında “bir tane şikayeti olmamış, nasıl koruyacaktık” diyen ancak Ulutan’ın cinayetten 10 gün önce yetkililre şikayette bulunduğu ortaya çıkınca sessizliğe bürünen Çeler’in, bir kez daha en iyi bildiği şeyi yaparak kamuoyunu yanılttığı anlaşıldı.

Çeler’in Açıklamaları Birbirini Yalanlıyor

Bakan Çeler, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 78 yaşındaki Hayriye Savoğlu için kızına “Sosyal Yardım” ödendiğini, ancak bu paranın yaşlı kadın için kullanılmadığının tespit edilmesiyle yardımın kesildiğini söylemişti. Bakan Çeler, konuyla ilgili Kanal T’ye yaptığı açıklamada ise, 78 yaşındaki kadına Sosyal Yardım değil “Dul Maaşı” ödediklerini, “yapılan araştırmalar sonunda yaşlı kadının dul maaşını haketmediğinin tespit edilmesi üzerine” maaşın kesildiğini söyleyerek ilk açıklamasını yalanlamış oldu.

Facebook’a “Sosyal yardımı annesine bakmadığı için kestik” yazdı, Televizyona “Dulluk Maaşını eşiyle yaşıyor diye kestik” demeci verdi

Sosyal medya hesabından yaptığı ilk açıklamada “sen annene bakmayacaksan biz bakarız” diyerek olayı bir “evladın anneyi sokağa atması” olarak kamuoyuna lanse eden Çeler, Kanal T’ye verdiği demeçte ise bambaşka bir olaydan bahsetti. Çeler, boşandığı için “Dul Maaşı” bağladıkları yaşlı kadının, eski eşiyle birlikte yaşadığını tespit etmeleri üzerine maaşı kestikleri” yönünde iki çelişkili açıklamada bulundu.

Ödenen maaşın, “yaşlı kadına bakmama” sebebiyle değil, “eşiyle birlikte yaşadığı” gerekçesi ile kesildiği, yani Çeler’in Facebook’ta yaptığı açıklamanın yalan olduğu, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü’nün Yenidüzen’e yaptığı açıklama ile de kesinleşti.

Yaşlı Kadın: “Maaşın Kocamın Üzerine Döndüğünü Söyleyerek Kestiler”

Kanal T’ye konuşan 78 yaşındaki  Hayriye Savoğlu ise, kızından çok memnun olduğunu, işini halletmek için bakanlığa kendisinin geldiğini, yetkililerin kendisine “kocan sana bakıyor” diyerek dulluk maaşını kestiklerini söyledi. Savoğlu, kesilen dulluk maaşını ve geriye dönük alacaklarını istedi.

Ortada Terk Etme ya da “Bakmama” Yok

Çeler’in Kanal T’ye yaptığı açıklamalar, sosyal medyada yaptığı ilk açıklamayı adeta yalanladı.

Hali hazırda kamuoyunu yanıltmayı başaran Çeler’in, Kanal T’ye yaptığı açıklamalarda “terk etme” konusu üzerinde durmayarak, yaşlı kadının kızının “anne ve babasını boşandırttığını” iddia etmeye başlaması dikkat çekti.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü: “Yaşlı Kadının Kocasıyla Yaşadığını Tespit Ettik”

Sosyal Hizmtler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt da, bugün Yenidüzen’de yayınlanan açıklamasında kadının eşiyle yaşadığını tespit ettiklerini söylüyor.

Başkurt da, Yenidüzen’e verdiği röportajda, Savoğlu’nun sosyal yardım almakta olduğunu, bakıcı parası olarak ikinci bir maaş istenildiğinde “sosyal yardımla yetinmesi” söylenerek ikinci maaş verilmediğini, rutin kontroller sırasında eşiyle birlikte yaşadığını tespit etmeleriyle birlikte verilmekte olan sosyal yardımı kestiklerini ifade ediyor.

Zaten kızı ile yaşamayan bir kadın hakkında, Çeler’in nasıl olup da sosyal medyada “kızı tarafından bakılmayıp terk edildi” diyebildiği merak ediliyor…

Facebook’ta “Verdiğimiz sosyal yardımla annesine bakmıyor, arabasının taksidini ödüyor” sözleriyle kendi yarattığı “hayırsız evladı” hedef gösteren Çeler’in yalan söylediği, hem kendisinin, hem de Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü’nün açıklamalarıyla ortaya konuyor…

Çeler’in ilk açıklaması ve ilk açıklamasını yalanlayan TV demeciyle Sosyal Hizmetler Müdürü’nün açıklamalarına aşşağıdaki kaynaklardan ulabilirsiniz…

Çeler’in İlk Açıklaması

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü ile Röportaj – Yenidüzen

Çeler’in Kanal T’ye Verdiği Demeç

çeler açıklama

159 Paylaşımlar