EDON’DAN KIBRISLI TÜRK GENÇLİĞİNE SELAMLAMA

Kıbrıslı Elen siyasal partisi AKEL’in gençlik örgütü EDON, Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Türk ilerici gençliğine selamlama mesajı yayınladı.

Açıklamada, Mustafa Akıncı’nın cumhurbaşkanı seçilmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirilirken, Akıncı’nın seçilmesinde büyük rol oynayan Kıbrıslı Türk ilerici gençliğinin desteklemiş olması önemli derecede umut verici olduğu vurgulandı.

EDON Merkez Komitesi tarafından yayınlanan mesajda “Ülkemizi ve halkımızı yeniden birleştirecek, Kıbrıs’ı emperyalist üslerden, yabancı ordulardan ve garantör güçlerde kurtaracak ve BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümü hedefiyle, Kıbrıslıtürk ilerici gençlik örgütleriyle birlikte, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin yeniden yakınlaşması için mücadeleyi yoğunlaştıracağız.” dendi.

Açıklamanın tamam şöyle:

Kıbrıs’ın iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon çerçevesinde kurtuluşu ve yeniden birleşmesi hedefiyle görüşleri ve faaliyetleri özdeşleşen bir politikacının, Mustafa Akıncı’nın Kıbrıstürk toplumu liderliğine gelmesini EDON olumlu bir gelişme olarak görmektedir. Ayrıca onun seçilmesini Kıbrıstürk toplumunun ve özellikle de gençliğinin en ilerici kesimlerinin desteklemiş olması önemli derecede umut veren bir öğedir.

Sayın Akıncı’nın Kıbrıs sorununa ilişkin tezlerinin ve Türkiye’nin müdahalelerinden Kıbrıstürk toplumunun kurtulması gereksinimi hakkındaki görüşlerinin önümüzdeki dönemde pratiğe geçeceği bir mücadelenin verilmesini umuyoruz. Böylesi bir mücadeleyi EDON selamlamaya ve desteklemeye hazırdır.

EDON olarak, oylamanın I. ve II. turunda Akıncı’yı destekleyen -ve bu çerçevede Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması gereksinimini vurgulayan- Kıbrıslıtürk ilerici gençlik örgütlerinin mücadelesini selamlıyoruz. Ülkemizi ve halkımızı yeniden birleştirecek, Kıbrıs’ı emperyalist üslerden, yabancı ordulardan ve garantör güçlerde kurtaracak ve BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümü hedefiyle, Kıbrıslıtürk ilerici gençlik örgütleriyle birlikte, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin yeniden yakınlaşması için mücadeleyi yoğunlaştıracağız.

EDON Merkez Komitesi

19 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply