Eğitim Bakanı Eğitim Dışında Her Şey İle İlgileniyor!

ADL Özel

Kıbrıs’ın kuzeyinde eğitim sistemi sorunlar yumağı haline gelirken bu konularda herhangi bir adım atmayan Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile ezan konusunu görüşerek  “ezan sesi vazgeçilmezdir” şeklinde açıklamada bulundu.

Eğitim yılının açılmasından bu yana ilköğretimden ortaöğretime kadar yaşanan ve gündemden düşmeyen eğitimdeki sorunlar çözüm bekleye dursun Eğitim Bakanı Kemal Dürüst bu konularla ilgilenmek yerine dini kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

Bilindiği gibi okul, öğretmen, temizlik görevlisi eksikliği ve müfredatın sistematik bir şekilde gericileştirilmesi gibi konular eğitim sisteminde yaşanan sorunların başında geliyor.

Eğitim sistemine ayrılan bütçe günden güne azalırken Bakan Dürüst, sendikaların bu konularla ilgili çözüm önerilerini dikkate almıyor.

Eğitim sistemi bu haldeyken sendikalarla görüşmekten açıkça kaçınan Bakan, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı ile görüşmeyi tercih ediyor.

Daha önce lüks makam arabası ile gündem olan Türkiye Diyanet işleri Başkanı Mehmet Görmez, Dürüst ile yaptığı görüşmede ezanın mahkeme konusu olmasının kendilerini üzdüğünü söyledi.

İMAM MI EĞİTİM BAKANI MI?

Görmez’in açıklamalarının ardından ise laik olması gereken Eğitim Bakanı bir imamı aratmayan açıklamalarda bulundu. Bakan Dürüst; “kktc’nin anavatanına her zaman ihtiyacı olduğunu belirtmek istiyorum. Anavatanımız ne kadar güçlü olursa bizler de o kadar güçlü ve huzurlu oluruz. Birlikteliğimiz devam edecektir. Kıbrıs Türk halkı kolay günlerden geçmemiştir. Bu zor günlerde Kıbrıslı Türkleri ayakta tutan geleneklerine bağlılığı ve en temelinde ayakta tutan ise ezan sesi olmuştur. Ezan sesi vazgeçilmezimizdir. Kıbrıs’ta ezanla ilgili hiçbir rahatsızlık olmadığını da içtenlikle söylüyorum” şeklinde konuştu.

187 Paylaşımlar