“Ekonomik Pakette Basın Görmezden Gelindi”

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ve Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), hükümetin dün akşam açıkladığı ekonomik tedbirlerde basın gibi kamu görevi üstlenen çok önemli ve elzem bir alanı görmezden geldiğini belirterek bunun kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Üç örgütten yapılan ortak yazılı açıklamada, “Doğru iletişimin yaşamsal olduğu bir süreçteyiz. Gazeteciler ve kurumsal medya toplumu kirli bilgiden koruyor, aydınlatıyor, gözümüz ve kulağımız oluyor. Gazeteciler günlerdir gündüz gece demeden çok büyük risk koşullarında çalışıyor” denildi.

Özel medyanın tüm gelirleri sıfırlanmasına rağmen büyük bir özveriyle kamusal bir görev üstlenmesi ve çalışması sayesinde toplumun her an her bilgiye rahatça ulaşabildiğine işaret edilen açıklama, şöyle devam etti:

“Hükümet edenlerin basın gibi kamu görevi üstlenen çok önemli ve elzem bir alanı dün akşam açıklanan pakette görmezden gelmesi tarafımızca kabul edilemezdir.

Tüm kamuoyuna sağlıklı bilgiyi ulaştırmaya çabalayan basın emekçileri geldiğimiz noktada maaş alamama veya işten durdurulma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Hükümetin, kurumsal medyayı tüketmek ve dizleri üzerine çökertmek isteği açıklanan pakete yansımıştır.”

KTGB, Basın-Sen ve Dev-İş ortak açıklamasında, bu durum değiştirilmediği ve devletin acilen kurumsal basını desteklemediği takdirde, kamuoyunun bilgi alma hakkının elinden alınacağı belirtildi.

Açıklamada, “Bizler bunun olmaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kurumsal medyanın tükenmemesi ve dizlerinin değil ayaklarının üzerinde onurlu bir şekilde durabilmesi için savaşacağız” ifadelerine de yer verildi.

21 Paylaşımlar