“EN UZUN KOŞUDA ADALILAR Türkiye Devrimci Mücadelesinde Kıbrıslı Türkler” Kitabı Mağusa’da Tanıtıldı

“En Uzun Koşuda Adalılar Türkiye Devrimci Mücadelesinde Kıbrıslı Türkler” isimli söyleşi kitabı Lefkoşa’dan sonra Mağusa’da da tanıtıldı. 9 Ekim Çarşamba akşamı Mağusa Khora Kitabevi’nde gerçekleşen etkinlikte, kitabı hazırlayan Ali Şahin, tarih yazımının ne kadar önemli ve gerekli olduğunu, özellikle solun bu konuya özen göstermesi gerektiğini çünkü egemenlerin resmi tarihinin karşısına ancak bu şekilde karşı çıkılabileceğini vurguladı. Etkinliğe katılan Ali Fegan, Özkan Yıkıcı ve Ferdi Sabit Soyer de konuşma yaparak anılarından ve bugünün sol mücadelesinden bahsettiler. 48 ve 58 dönemi solcularla ilgili çalışmalar daha fazla iken 68 ve sonrası ile ilgili Kıbrıs solu araştırmalarının az olduğu tespiti yapıldı ve kitabın bu anlamıyla önemli bir katkısı olduğu belirtildi.  Mücadele yöntemleri üstüne fikir alış verişi de yapılan etkinlikte, okurlar da soru ve yorumları ile katkı koydular.

Bir sonraki etkinlik Omorfo’da

Kitabın bir sonraki tanıtım söyleşisi 16 Ekim Çarşamba akşamı saat 19.00’da Omorfo Khora Kitabevi’nde yapılacak. Ali Şahin’in söyleşi gerçekleştirdiği, 1967-1981 yılları arasında Türkiye’de öğrenci olarak bulunan ve çeşitli sol hareketlerde aktif olan kişiler de etkinlikte konuşma yaparak mücadele anılarından bahsedecekler.

Turgut Afşaroğlu’nun önsözünü yazdığı kitapta Türkiye’ye gidiş sırasıyla Ali Fegan, Ahmet Ömer, Özkan Yıkıcı, Ferdi Sabit Soyer, Özkan Varoğlu, Pembe Afşaroğlu, Ayşe İpçiler ve Enver Bıldır’ın öğrencilik yıllarında Türkiye’de yaşadıkları ve Kıbrıs’taki mücadele anıları yer alıyor. Döneme ait fotoğraflar, görseller ve belgelerle de desteklenen eser, önemli bir sözlü tarih çalışması olarak okurlara sunuluyor. Kitap, Lefkoşa, Mağusa ve Omorfo Khora Kitabevlerinden ve tüm kitapçılardan temin edilebilir.

 

57 Paylaşımlar