Engelli Maaşı Alan Vatandaş: Çaresiziz, Hükümet El Uzatsın

Kıbrıs Gazetesi’nden Funda Özsakınça’nın haberine göre; Barutoğlu ailesi, Koranavirüs nedeniyle sefalete mahkûm oldu.

Yarısı banka taksitine kesilen engelli maaşının geriye kalan yarısıyla ailesini geçindirmeye çalışan Barutoğlu, suyu olmayan, hijyenden yoksun evinde, ailesiyle birlikte yaşam mücadelesi veriyor.

Barutoğlu, “En azından çocuklarımın karnını doyurabilmek için ceviz satıyordum, şimdi kaymakamlık buna da izin vermiyor. Yardım çığlığımızı duyan yok, 10 gündür evimizde suyumuz bile yok” ifadelerini kullanarak isyan etti.

“Devletimiz Kendi İnsanına Sahip Çıkmaz mı?”

Barutoğlu, “Paramız yok, aylardır kıt kanaat geçiniyorduk, kirayı ödeyemiyorduk ama en azından olabildiğince karnımız doyuyordu, evimizde suyumuz vardı. Şimdi, o bile yok, tek istediğimiz insanca yaşayabilelim. Devletimiz kendi insanına da sahip çıkamaz mı? Başbakanımız, bakanlarımız bize yardım eli uzatsınlar çok zor durumdayız” dedi.

Koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren Gazimağusa-Salamis bölgesi sakinlerinden Barutoğlu ailesi,  uzanacak yardım elini bekliyor. Yarısı banka taksitine giden engelli maaşı ile geçinmeye çalışan 2 si çocuk 4 kişilik Barutoğlu ailesi, suyu olmayan, hijyenden yoksun evlerinde, açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor.

“Ceviz Satarak Karnımızı Doyuruyorduk, Kaymakamlık İzin Vermedi”

40 yaşındaki baba Alkan Barutoğlu, “Evimiz kira, aylardır kirayı ödeyemesek de bir şekilde karnımızı doyuruyorduk. 15 gün önce birikmiş borcundan dolayı kesilen suyumuzu belediyeden yardım isteyerek tekrar bağlattık. Fakat bu süreçte su motoru bozuldu. Her yer kapalı, açık olsa bile paramız yok, yaptıramıyoruz. Eşim kalp hastası, ben psikolojik tedavi görüyorum. Çocuklarım küçük, biri 4, diğeri ise 12 yaşında ve 10 gündür yıkanmıyorlar, kaşıntıdan her yerleri kabardı. Ev sahibi haklı olarak birikmiş kirasını istiyor. Tedavim için gerekli ilaçlarımı alamıyorum, artık hangi birine yetişeyim, çaresizim” dedi ve “Ceviz satmama da izin vermediler” şeklinde konuştu.

48 Paylaşımlar