Erhürman Ertuğruloğlu’na Sahip Çıktı: “Önce İdare ile Paylaşması Gerekirdi”

Ombudsman (Yüksek Yönetim Denetçisi) Emine Dizdarlı, ulaştırma ve haberleşme hizmetlerinin yeniden yapılandırılması için, Türkiye’de AKP’ye yakınlığı ile bilinen Av. Ömer Elmas’ın şirketinden astronomik bir bedel karşılığı hizmet alındığını tespit etmiş, ve başta Ulaştırma Bakanı Ertuğruloğlu olmak üzere, ilgili kişilerin açıklama yapılmasını talep etmişti.

Ombudsman’ın görevini yaparak halk ile paylaştığı bu şaibeli durum karşısında, bugün önce Ertuğruloğlu’ndan, daha sonra ise CTP-BG Genel Sekreteri Tufan Erhürman’dan açıklamalar geldi.

11 Milyon 250 Bin Doları, AKP yandaşı TC sermayesine hibe edip etmediği sorusu ile baş başa kalan Ertuğruloğlu, iddialara yanıt vermek yerine, Dizdarlı’nın üslubuna takıldı. Ertuğruloğlu, Dizdarlı’nın “bir üslup ve yöntem sorunu bulunduğunun aşikar olduğunu” savundu.

Erhürman Sahip Çıktı

Öte yandan CTP-BG Genel Sekreteri Tufan Erhürman, hükümet ortağı UBP’li Bakan’a destek çıktı. Kişisel blog’u üzerinden açıklama yapan Erhürman, Ombudsman kurumunun başarılı olabilmesi için Dizdarlı’ya yardımcı olmanın herkesin görevi olduğunu söyledikten sonra, şaibeli hizmet alımından söz etmeksizin, Ertuğruloğlu’nun Dizdarlı’nın “yöntemini” hedef gösteren açıklamalarına sahip çıktı.

Dizdarlı’nın sorguladığı hizmet alımını gündeme getirmeye gerek duymayan Erhürman, bunun yerine “Ombudsmanın herhangi bir konudaki raporunu kamuoyuyla paylaşmadan önce idareyle paylaşması ve çözüm araması, çözüm bulunamadığı takdirde konuyu kamuoyuna yansıtması kurumun yapısı gereğidir” diyerek kamuoyunu ve halkı da yanıltmış oldu.

Erhürman’dan Yanıltmaca: “Kurumun Yapısı Gereği Önce İdareyle Paylaşması Gerek”

İdare Hukukunda uzman olan Erhürman, Ombudsman kurumunun yapısı gereği konuyu önce idare ile paylaşması gerektiğini iddia etti. Öte yandan Ombudsman’ın yetki ve görevlerinin belirtildiği yasaya göre, “kurumun sorularını önce idareyle paylaşmasını” gerektirecek hiçbir bir yasal zorunluluk yok. Yani, 11 Milyon 250 Bin Dolar gibi astronomik bir rakamın usülsüzce yabancı bir şirkete hibe edildiğini saptayan herhangi bir Ombudsman, konuyla ilgili halkı da bilgilendirme hakkına yasal olarak sahip.

Ombudsman’ın görev ve yetkilerini düzenleyen yasanın ilgili maddeleri;

Screen Shot 2016-01-07 at 23.07.10     yasa

CTP suyun yönetimi konusunda olduğu gibi, halkı ilgilendiren bir çok meselede şeffaflıktan çok uzak bir görüntü sergilerken, böylesi kritik bir konuda Genel Sekreter Erhürman’ın, görevi halk adına denetimde bulunmak olan Ombudsman’ı, halkı bilgilendirdiği için eleştirmesi ise tepki çekti.

“Hırsızın Hiç mi Suçu Yok?”

Erhürman’ın sosyal medyada paylaştığı açıklamasının altında ise tepkili yorumlar yer aldı. Yorumlardan bazıları şöyle:

“ortada 11milyon dolarlık harcama var…konu da sorun da öncelik budur..Ombusman kesinlikle doğru yapmıştır..yolsuzluk ve usulsüzlüklere ne kadar olağan bakmaya alışmışız? pes..”

“Hırsızın hiç mi suçu yok?”

 

 

495 Paylaşımlar