FAŞİST SALDIRILARA KARŞI ORTAK TEPKİ

Lefkoşa Kuğulu Park’ta Perşembe akşamı saat 17:00′ toplanan yaklaşık 400 kişinin katıldığı protesto eyleminde sık sık “Kıbrıs goristan ji bo faşistan”, “faşizme karşı omuz omuza”, “kahrolsun faşizm” sloganları atıldı. Daha sonra kitle adına burada açıklamalar yapıldı. Basın açıklamasına, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Baraka Kültür Merkezi, CTP Gençlik, YKP de destek verdi.

 

YDÜ Öğrenci İnisiyatifi adına okunan basın açıklamasının tamamı şöyle: “Yaklaşık 2 aydan beri cemaat destekli ırkçı faşist gruplar çözüm sürecini baltalamak adına Kürt öğrencilere karşı her türlü sözlü ve fiziki saldırıya başvurmaktadır. Bu saldırıların en kapsamlısı son birkaç gündür devam etmektedir.“Yaklaşık 2 aydan beri cemaat destekli ırkçı faşist gruplar çözüm sürecini baltalamak adına Kürt öğrencilere karşı her türlü sözlü ve fiziki saldırıya başvurmaktadır. Bu saldırıların en kapsamlısı son birkaç gündür devam etmektedir.

3 gün önce bıçaklı ve sopalı yaklaşık 100 kişilik cemaat destekli ırkçı faşist bir grup Yakındoğu Üniversitesi kampüsünde önlerine çıkan Kürt öğrenciye saldırmış, 3 Kürt öğrenciyi yaralamıştır. Bu organizeli saldırı sonucunda polis ve okul güvenliği seyirci olmakla yetinmiştir.
Akabinde polis, saldırıya tepki gösteren Yurtsever Kürt öğrencilere karşı müdahalede bulunup öğrencilerden bazılarını gözaltına almış; bununla da yetinmeyerek sabah saatlerinde okul yurtlarını basıp, yol kesip kimliklerinde doğum yeri Kürdistan şehirleri olan 48 öğrenciyi gözaltına almıştır. İnsan haklarına aykırı bu tutumu sürdüren polis faşistler tarafından yaralanan öğrenci arkadaşlarımızı da tutuklamıştır.
Tüm bu olayların üzerine dün gece saatlerinde ırkçı faşist gruplar bu kez Kürt öğrencilerin evlerine saldırmaya kalkışmışlardır.
İnsan hakları ve demokrasiye inanan her kurum ve kişiye çağrımızdır;
Bu adada Kürtler her türlü faşist uygulamaya maruz kalıyor. Barış ve kardeşliğe ısrarımız devam ettikçe saldırganlar pervasızlaşıyor.
Devrimci tüm kurum kuruluşları devrimci dayanışma gereği yoldaşlık temelinde bu saldırılar karşısında bizlere destek olmaya davet ediyoruz. Tüm milletvekili ve siyasi partilere ülkelerinde bulunan insanların güvenliklerinin alınması ve ırkçı yapılanmaların dağıtılması gerektiğini hatırlatıyoruz.
Her türlü desteği almış cemaat ve ırkçı faşistlerin bu saldırganlığına “dur” deyin!
Buradan tüm kamuoyuna sesleniyoruz: Eğer Kürt olmak cezalandırılmayı gerektiriyorsa ve eğer kimliklerine bakılıp tutuklanan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmazsa bu adadaki tüm Kürtler kimlikleriyle birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne gidip kendilerini ihbar edecektir.
Madem Kürt olmak suç, o zaman bizler de suçluyuz!
Bir başka çağrımız da sabrımızı sınayan karanlık odaklaradır! Onlara tek bir sözümüz var:
Biz savaşırken korkmadık, barışırken de korkmayacağız!”
*
Ortak Muhalefet Alanı da bir açıklama yaparak Kıbrıs’ın bütününde faşist örgütlerin kapatılması, faşist saldırganlıklarla ilgili önlem alınması talebini yineledi. Ortak Muhalefet Alanı adına Faika Deniz Paşa’nın okuduğu basın açıklamasının tamamı şöyle:
“Ortak Muhalefet Alanı olarak yaşanan gelişmeleri değerlendirerek aşağıdaki ortak açıklamayı kamuoyunun bilgisine getiririz:
Bizler Kıbrıs’ın her iki yanında yükselen ırkçı, faşist örgütlenmelerin saldırgan tavrından kaygı duyduğumuzun altını çizeriz. Üniversitelerde ortaya çıkan öğrenci olaylarını karşılıklı çatışma olarak görme koşulları yoktur, faşist örgütlenmelerin sürekli provokasyonu ve saldırganlığı sonrası ortaya çıkan olaylar olarak değerlendirmek gerekir…
Bizler ülkemiz Kıbrıs’ın bütününde faşist örgütlerin hemen kapatılması, faşist saldırganlıklarla ilgili hemen şimdi önlem alınmasını talep ederiz…
Son süreçte Kıbrıs’ın kuzeyinde Kürt öğrencilerin ve derneklerinin hedef alınması karşısında, dayanışmamızı ortaya koyar, faşist saldırganlıklara karşı onlarla birlikte olduğumuzun altını çizeriz.”
DSC_0121
0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply