Faşistlerden İki Toplumlu Etkinliğe Saldırı!

ADL Özel

BKP ile AKEL’in düzenlediği 1974’te iki toplumda hayatını kaybedenleri anmak için düzenlenen ortak etkinlik faşistler tarafından engellenmeye çalışıldı.

İki toplumlu etkinliği gerçekleştirmek üzere gidileceği duyurulan Atlılar bölgesine ulaşmaya çalışan organizatörler, faşist bir grup tarafından yolun kesildiği bilgisini aldı. Polis yolu açacağını dile getirse de, partililer herhangi bir gerginliğin yaşanmaması adına, Atlılar köyüne gitmekten vazgeçti.

BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan aktardığı bilgiye göre, daha sonra Muratağa ve Sandallara giden partililer, burada planladıkları gibi etkinliği gerçekleştirdi. Ortak basın açıklamasının okunmasından sonra, hayatını kaybedenlerin anısına karanfiller bırakıldı. Amaçlarının Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen halklarından hayatlarını kaybedenleri anmak olduğunu vurgulayan Korkmazhan “ortak acılarımız bizi birleştirir” düşüncesiyle etkinliği gerçekleştirdiklerini aktardı.

AKEL Genel Başkanı Kiprianu’nun basına açıklaması yaptığı sırada bölge muhtarının başını çektiği bir grup faşist, partilileri burada istemediklerini, buraya gelmeye hakları olmadığını, “Rumlarla barışmak istemiyoruz” diyerek katılımcılara küfretmeye başladılar.

Etkinliğe katılanlara yönelik küfür ve hakaretlerde bulunan grup, daha sonra alana bırakılan karanfilleri alıp partililere savurdu. Bu noktada kısa süreli arbede yaşandıktan sonra, katılımcılar etkinliği tamamlayıp bölgeden ayrılmaya karar verdi.

Bu kez de yolu kesip katılımcıların ayrılmasına engel olmaya çalışan gruba polis müdahale ederek yolu açtı. BKP ve AKEL üyeleri, konvoy şeklinde bölgeden ayrıldı.

Konuyla ilgili bilgi aldığımız BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, etkinliğin tamamlandığını, istenmeyen  ancak önceden planlı olduğu açık bir gerilim yaşandığını, kendilerinin bu gerilimin artmasına fırsat vermediklerini, kısa süre içerisinde konuyla ilgili BKP’den  bir açıklama yapılacağını dile getirdi.

88 Paylaşımlar