FAŞİZM BU KEZ KUZEYDE AZIDI: ÜLKÜCÜLER VE CEMAAT KOL KOLA GİRİP SALDIRDILAR

YDÜ’de bugün ülkücüler kürt öğrencilere saldırarak, bir çok kişiyi darp etti. Olayalar sırasında 4 kişi yaralandı, iki kişi de tutuklandı.

Yaşananlarla ilgili olarak Mezopotamya Kültür Derneği açıklama yaptı.

Mezopotamya Kültür Derneği bugün YDÜ’de yaşanan öğrenci olayları hakkında açıklama yaparak olayın faşist bir saldırı olduğu belirtildi.

Saldırıyı Fetullah Gülen Cemaati ve ülkücü grupların gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada son 2 aydır özellikle YDÜ kampüsü içerisindeki ülkücü grupların cemaat toplantılarından sonra Kürt öğrencilerin sözlü ve fiziki saldırılara maruz kaldığı ifade edildi.

Bugün yaşanan olayı “saldırının en büyüğü” olarak niteleyen Dernek, yaklaşık 100 kişilik bir grubun önlerine çıkan her Kürt öğrenciye ciddi bir şekilde darp edip okula zarar vererek bir çok Kürt öğrencinin yaraladığı belirtildi.

Açıklamada tüm demokrat,aydın ve duyarlı kitle örgütü ile siyasi partilere dayanışma çağrısı yapıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“KKTC de yuvalanmış olan Fettullah Gülen cemaati faşist ve ırkçı kesimlerle birlikte Kıbrısın Kuzeyindeki Kürt yurttaşlara ve kurumlarına saldırılar gerçekleştirmekte”

Türkiye Cumhuriyetinde yaşanan barış ve müzakere süreçleri bir çok provakasyon ve sürece zarar verme çabalarına maruz kalmıştır.Bugün de KKTC de yuvalanmış olan Fettullah Gülen cemaati faşist ve ırkçı kesimlerle birlikte Kıbrısın Kuzeyindeki Kürt yurttaşlara ve kurumlarına saldırılar gerçekleştirmektedir.Son 2 aydır özellikle Yakındoğu Üniversitesi kampusu içerisinde ülkücü grupların cemaat toplantılarından sonra Kürt öğrencilere yönelik sözlü ve fiziki saldırıları bugün had safhaya ulaşmıştır.2 gündür sürmekte olan bu saldırıların en büyüğü bugün öğlen saatlerinde cemaat destekli ülkü ocaklarına mensup yaklaşık 100 kişinin Yakındoğu Üniversitesi kampüsünü basıp önlerine çıkan her Kürt öğrenciyi ciddi bir şekilde darp edip okula zarar vermesi neticesinde bir çok Kürt öğrenci yaralanmış ve geniş çapta maddi hasar meydana gelmiştir.Diğer bir dikkat çekici husus ise Kürt ve duyarlı öğrencilere saldıran ülkü ocakları mensubu kişilerin tamamen barışçıl amaçlar üzerine kurulu Kürt ve diğer halkların kültür-sanat üretimine katkı sunmayı amaçlamış bir kültür evi olan derneğimiz Mezopotamya Gençlik Kültür ve Sanat Merkezine saldırı düzenleme hazırlığında olduklarını ve bunu öğrencilere saldırırken açık bir şekilde dile getirmeleri bilinmesi gereken bir durumdur.Saldırıya uğrayan öğrencilerin daha önce polise defalarca bu konuda uyarı yapmaları cemaatin ülkü ocaklarıyla birlikte ülkedeki huzur ve kardeşlik iklimine zarar verme çabasında olduğu konusunu belirtmelerine rağmen polis gerekli önlemleri almayarak Kürt öğrencilerin saldırıya uğramasına adeta zemin hazırlamıştır.
Türkiye de devam eden çözüm sürecine yönelik bu saldırılar bugün cemaat tarafından Ülkü Ocakları adlı ırkçı kuruluş eliyle yapılmaktadır.Kıbrısta barış ve huzur içerisinde kültür ve sanat üretme gayretinde olan kurumumuzun da bu saldırın hedefinde olduğunu açık bir şekilde dile getiriyoruz.
Yaşanan tüm bu olayda halkımız ve yoldaşlarımız bilmelidir ki barış ve çözümden yana olan tavrımızı daima sürdürüp Kıbrıs halklarıyla birlikte kültür ve sanat çalışmalarımıza yılmadan devam edeceğiz.

MEZOPOTAMYA GENÇLİK KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ

NOT:Tüm demokrat,aydın ve duyarlı kitle örgütü,siyasi parti ve tüm yoldaşlarımızı dernek binamıza bizleri desteklemeye bekliyoruz

240 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply