Festival Sona Erdi, Mücadele Sürüyor

Kıbrıs’ın kuzeyinde Dokuzuncu kez düzenlenen Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali 17 Kasım akşamı sona erdi.

22 örgüt ve festival gönüllülerinin katılımı ile düzenlenen festivalde, grevdeki madenciler, güvencesiz yaşam koşullarına direnen gündelikçi kadınlar, en güzel yıllarını doyasıya yaşayamayan çocuklar, geçinecek kadar ücrete mecbur bırakılan işçiler, Gezi’nin ruhunu hala yüreklerinde yaşayan direnişçileri anlatan belgesel ve filmler gösterildi. Bu yıl da çocuklar unutulmadı ve onlar için de özel bir gösterim düzenlenerek heyecanları paylaşıldı.

Dünyanın dört bir yanındaki yaşam mücadelelerini ve direniş örneklerini bir araya getirmeyi kendine amaç edininen festival bu yıl da yoğun ilgi gördü ve 7-17 Kasım tarihleri arasında Lefkoşa gösterimlerinin yanı sıra, Akdoğan, Omorfo, Girne, Mağusa ve Lefke’de de izleyiciler ile buluştu.

Festival süresince gösterimler öncesinde sunum yapan Baraka Kültür Merkezi, Belediye Emekçileri Sendikası,Biyologlar Derneği, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi üyeleri, dünya üzerinde oynana politik oyunlar, tüm bunların halklar üzerindeki etkileri ve ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreçlerden bahsetti.

Güvencesizliğe, sigortasız çalıştırılmaya, emek sömürüsüne ve sendikasız çalıştırılmaya, rant savaşlarına, ekolojik tahribatara, homofobiye karşı verilecek mücadelenin her alanda olması gerektiğini düşünen festival komitesi, gelecek yıllar da festivali özenle hazırlayacağını gururla bildiğini ve her an her gün sokakta ve mücadelede buluşmayı umut ettiğini vurgulayarak, 10. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali’nde buluşma çağrısı yaptı.

 

9 Paylaşımlar