Bugün; 17 Kasım Politeknik Direnişi’nin 43’ncü Yılı

Bugün, Yunan direniş tarihinde çok önemli bir yere sahip olan 17 Kasım Politeknik Direnişi’nin 43’ncü yılı. O tarihte neler olmuştu;

21 Nisan 1967 tarihinde Yunanistan’da, ordu “Albaylar Cuntası” diye bilinen CIA destekli darbeyi gerçekleştirerek yönetime el koyar ve Albay Papadopulos darbenin niteliğinin anti-komünist olduğunu açıklar. Darbe sonrası atanan yeni hükümet göreve başlar başlamaz komünistler başta olmak üzere muhalif tüm kesimleri hedefine alır. Yunan emekçi halkına karşı büyük bir saldırı başlar, devrimciler cezaevlerine atılarak işkencelere maruz bırakılır, kimileri ise öldürülür.

polytexneio6 polytexneio4

Olayların ardından direniş gelişerek yayılır ve Yunanistan Üniversiteli Öğrenciler Birliği, 15 Kasım 1973’te Atina’daki Politeknik Üniversitesi’ni işgal ederler. Burada öğrenciler, üniversitenin olanaklarını kullanarak bir radyo yaparlar ve bu radyo aracılığıyla seslerini “Burası Politeknik… size, Özgür Savaşçılar konuşmakta… size, çocuklarınız konuşmakta… Kahrolsun cunta. ABD dışarı. Kahrolsun faşizm. Yunanistan halkı, sokağa çıkın ve bizim yanımızda olun. Bu mücadele diktatörlüğe ve cuntaya karşı evrensel bir mücadele! Sadece siz bu kavgayı verebilirsiniz.” diyerek Yunan halkına duyururlar.

polytexneio7

İşgalin ertesi günü polis ve asker ile öğrencilere saldıran cunta üniversitenin içerisine tanklar ile girerek, 36 öğrenciyi katlederler. Saldırı sırasında susmayan radyodan öğrenciler halkı “Burası Politeknik, mücadeleci öğrencilerin radyosu, her yönden saldırıyorlar, tüm halkımızı sokaklara dökülmeye çağırıyoruz. Çok sayıda ölü ve yaralı var, halkımızı genel direnişe çağırıyoruz. Ekmek, Eğitim, Özgürlük…” diyerek direnişe çağırırlar.

polytexneio8 polytexneio9

Öğrencilerin Politeknik’te başlattığı direnişin tüm ülkeye yayılmasının ardından cunta Yunanistan’da yenilgiye uğrar. Direniş sonucunda 75 öğrenci faşist cunta tarafından katledilmiş birçok öğrenci ve devrimci yaralanmıştır.

Politeknik Direnişi dünya tarihinde de çok önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni Politeknik direnişi ile Yunanistan’daki albaylar cuntasının iktidardan düşmesi sonucu, Avrupa’da son diktatörlüklerin de çözülüş sürecini, başlatmasıdır. Böylece 1974 yılında Portekiz’de Salazar ve 1975’te İspanya’da Franco diktatörlükleri tarihin tozlu sayfalarına gömülmüşlerdir.

Politeknik direnişi anısına yapılan ve söz ile müziğini Theodorakis ile Farantouri nin birlikte yaptığı Yelasto Pedi isimli şarkıyı aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=Adwx5k1vQRY