FRANSA’DA CHARLİE HEBDO MİZAH DERGİSİ’NE SALDIRI: 12 ÖLÜ VAR

Fransız basını, mizah dergisi Charlie Hebdo’nun ülkenin başkenti Paris’teki binasına saldırı düzenlendiğini duyurdu. Saldırı sonucu 12 kişi hayatını kaybetti. İlk belirlemelere göre 4 ağır yaralı var. Görgü tanıklarına göre, önce siyah kapşonlu üç kişi kalaşnikoflarla dergi binasına girdi ve çalışanların üzerine ateş açtı. Şüpheliler saldırının ardından olay yerinden uzaklaştı. Yıllardır tehdit edilen dergi ve karikatüristleri 7/24 polis tarafından korunuyordu. İlk olarak dergi bürosunu basan saldırganlar burada 2’si polis 11 kişiyi katletti. Daha sonra siyah bir araçla olay yerinden uzaklaşan saldırganlar yolda bir sivili ezdiler. Arabayla çarptıkları kişinin de hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 12’ye yükseldi. Charlie Hebdo saldırısında derginin editörü Stéphane Charbonnier ve ünlü karikatürist Jean Cabut hayatını kaybedenler arasında. 47 yaşındaki Charbonnier çizdiği karikatürler için ölüm tehditleri alıyordu.

Charlie Hebdo karikatüristi: Saldırıyı yapanlar ‘El Kaide’yiz’ dediler 01-1078

Fransız Charlie Hebdo dergisinin karikatüristi Coco, Le Figaro’ya, “eylemi düzenleyenlerin El Kaide’den olduklarını” söyledi. Charlie Hebdo binasına otomatik tüfekle giren saldırganlar yayın kurulu toplantısındaki gazetecileri hedef seçti. Derginin çizerlerinden Coco, olayı şöyle anlattı:

“Kızıma bakmaya gitmiştim. Gazetenin kapısına geldiğimde silahlı ve maskeli iki kişi bizi vahşice tehdit etti. İçeriye girmek istediler. Ben şifreyi girdim. Wolinski ve Cabu’ye ateş ettiler. 5 dakika sürdü… Bir masanın altına sığındım… Kusursuz Fransızca konuşuyorlardı… El Kaide olduklarını, intikam aldıklarını söylediler…” Paris’te öğrencilerin okul dışındaki tüm aktiviteleri iptal edildi. Fransa’da bütün basın kuruluşlarının, medya ofislerinin ve ibadethanelerin saldırı sonrası koruma altına alındığı açıklandı.”

Kaynak: Sendika.org, BBC Türkçe, t24

27 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply