Fransa’da İşçiler Bir McDonalds Şubesine El Koydu: Yoksullara Yemek Dağıtıyorlar

RED Haber’ göre;  Fransa’nın Marsilya kentindeki yoksul Saint-Barthélemy mahallesinde, işçiler kapalı olan McDonalds şubesini kendi denetimlerine aldı.

Koronavirüs salgınından sonra ciddi bir gıda sorunu yaşayan yoksullar için hamburger ve diğer ürünleri pişirip dağıtmaya başlayan işçiler, bütün kentin ve Fransız işçilerinin kahramanı haline geldi.

McDonalds patronları ise işçilerin bu yaptığına karşı feryat ederken, işçi sağlığını ve güvenliğini hiçe sayarak Fransa ölçeğindeki tüm McDonalds şubelerini faaliyete açmak ve satışlara devam etmek istiyor.

Marsilya’da el konan McDonalds şubesinin bulunduğu mahalle yüzde 25’lik bir işsizlik oranına sahip. Fransa’nın genelindeki işsizlik oranı ise yüzde 8,5.

Mahallenin yüzde 39’u yoksulluk sınırının altında bir gelirle yaşamak zorunda.

McDonalds şubesine el koyarak yoksullara gıda dağıtımına başlayan işçiler kendi sağlık tedbirlerini almış biçimde, hijyenik koşullarda çalışmaya dikkat ediyor.

McDonalds patronu ise işçi haklarına karşı yürüttüğü agresif tutumla ve işten çıkarmalarla tanınıyor.

İşçiler, “Patronun cebini doldurmak için hamburger satmak değil, Saint-Barthélemy’deki yoksulların karnını doyurmak acil işimizdir” diye açıklama yaptıktan sonra “işlerine” devam ediyor.


504 Paylaşımlar