G20 Yine Protestolarla Başladı: “Defol G20, Defol IMF”

Bu yıl Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilecek olan G20 zirvesi öncesinde Arjantinliler eylem yaparak, IMF’yi ve zirveyi protesto ettiler.

Arjantililer, zirve öncesinde, Arjantin’in devlet başkanı Maurico Macri ile IMF arasında imzalanan antlaşmayı protesto etti. Arjantinlilerin protesto eylemine yönetimin yanıtı ise 22 bin polisin görevlendirildiği artırılmış güvenlik önlemi oldu. Yönetim halka kenti terk etme tavsiyesi yaparken, protestocular ise ekonomik krize ve IMF bağımlılığına karşı eylemlerine devam etmekte kararlı olduklarını belirtti. Ekonomik kriz karşısında yerel para birimi değer kaybeden Arjantin 57 milyar dolarlık kredi ile IMF tarihindeki en büyük miktarı borçlanmıştı.

Eylemler esnasında açıklama yapan Arturo Kerrey’in sözleri şöyle: “G20 açlıktan ölüm ve gayrimeşruluktur. Bu açlıktan öldüren ve gayrimeşru hükümet de bu zirveye evsahipliği yaparak buraya ticari rekabet adına dünyayı parçalamak için gelmiş ülkeler holdinginin küçük bir parçası.”

Seamos Libres’in lideri Marina Cardelli’nin açıklaması ise: “Biz buraya IMF’ye, yani uluslararası yağmalama fonuna, ‘ne kadar polis, özel kuvvet, jandarma konuşlandırdığınız fark etmez’ demeye geldik. Şiddete başvuranlar kimlerdir, biz gayet iyi biliyoruz. Arjantin’de yoksulluk, yağma ve açlığın sorumlusu kimdir, hesabı kimden sorulacaktır, biz gayet iyi biliyoruz.” şeklinde oldu.

Geçen yıl Hamburg’da gerçekleştirilen zirve yine halk tarafından protesto edilmişti.