Gancelli Davası 11 Haziran’a Ertelendi

Girne dağ yolunda gerçekleşen “kaza” sonrası düzenlenen eylemler sırasında Başbakanlık kapısının kırılması nedeniyle çeşitli örgütlerden toplam 24 kişiye açılan dava dün Lefkoşa Ceza Mahkemesi huzurunda görüldü.

Eylemciler aleyhine, 1 Aralık 2016’daki eylemde Başbakanlık Protokol Kapısı, kapının yanındaki duvar ve projektörü kırarak 15,010 TL’lik hasara uğratmaktan dava getirildi.

Dava Polis’in tebliğleri gerçekleştirmemesi üzerine 11 Haziran’a ertelendi.

Polis Tebliğ Etmiyor

16 Ekim 2018 tarihinde dosyalanan dava, 18 Ocak 2019’dan beridir ertelenmeye devam ediyor. Dün beşinci kez mahkeme huzuruna gelen davada 24 sanıktan henüz yalnızca 10’una tebliğ gerçekleştirilmiş durumda.

Aleyhlerine dava getirilen Bağımsızlık Yolu ve Baraka üyelerinden sadece Bağımsızlık Yolu Üyesi Bülent Kurt’a tebliğ yapılmış, aylardır polis tarafından iletilemeyen diğer tebligatları ise üyeler geçtiğimiz hafta kendileri gidip almıştı.

Sendikal Platform Gancelliyi Ödemek İstiyor

Dün davada Sendikal Platform avukatı tarafından yapılan beyanda, gancelliyle ilgili iddia edilen 15,010 TL’lik hasarı ödemek için Başbakanlıkla görüşme yapıldığı ancak hükümetin durumundan dolayı bir sonuca varılmadığı belirtilerek bu konuyu sonuca vardırmak için süre talep edildi.

İlk günden itibaren gancellinin kırılmasını doğru bulmadığını ve kırılma olayına dahil olmadığını her platformda ifade eden Bağımsızlık Yolu ve Baraka üyesi sanıkların avukatları ise ayrı bir beyan yaparak, gancelliyle ilgili hasarı kabul etme niyetleri olmadığını, dolayısıyla ödemeyle ilgili bir süre taleplerinin de olmayacağını belirterek, davada tebliğlerin tamamlanmadığına da vurgu yaptılar.

Bunun üzerine dava 10 sanık için itham olarak, 14 sanık içinse tebliğ olmak üzere 11 Haziran Salı gününe ertelendi.

 

0 Paylaşımlar