GAÜ’NÜN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ: VERGİ VERMİYOR, BORÇ BİRİKTİRİYOR!

ADL-ÖZEL

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Belediye Meclisi kararı olmadan Arabahmet Kültür Evi’ni Girne amerikan Üniversitesi’ne kiralamasından sonra konu ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Girne Amerikan Üniversitesi’nin ve üniversite ile paralel yürüyen şirketler grubunun vergiler ve çalışanlarının yatırımları konusunda sicili kötü bir şirket olduğu öğrenildi.

Güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, Girne Amerikan Üniversitesi’nin sosyal güvenlik kuruluşlarına üç farklı şirket üzerinden toplam 680 çalışanı ile ilgili yüzbinlerce TL borcu var…

 

Sigortalara 1,210,000 TL Borç

North Cyprus Univercity Collage, Girne Amerikan İlkokulu ve Funline Travel Turizm isimleri ile faaliyet yürüten Girne Amerikan Üniversitesi; toplam 680 çalışanının sosyal güvenlik yatırımlarında geriliğe sahip.

Sosyal Sigortalar Dairesi’nde kayıtlı bulunan çalışanlarının yatırımları uzun yıllar geri olan şirketin 2011 yılı öncesinden kalan 810,000 TL borcu var. Şirketin bu borcunu kurumla taksitlendirme anlaşması yaparak giderme çabaları olmuş ancak bir süreden beridir taksitlerini de ödemiyor. Taksitlerde de gerilik ortaya çıkınca kurum ile tekrar masaya oturan şirketin taahütname verdiği ancak bu taahüde de uymadığı alınan bilgiler arasında…

Ayrıca alınan bilgilere göre GAÜ’nin Kasım-Aralık 2013 döneminden de Sosyal Sigortalar’a 400,000 TL borcu bulunuyor. Bu borçla birlikte toplam 1,210,000 TL borca sahip olan şirketin sicili çalışan yatırımları ile ilgili pek de parlak değil.

İhtiyat Sandığı’na 300,000 TL Borç

GAÜ ve paralel şirketlerinin İhtiyat Sandığı sicilinin ise daha iyi durumda olduğu ve çalışanların emeklilikleri sırasında ikramiye olarak kullanacakları birikimlerini temsil eden bu kuruma da 2009-2011 döneminden kalma 300,000 TL borç bulunduğu bildiriliyor.

Bilindiği gibi çalışan insanların hastalık, hamilelik, kaza gibi durumlarda sosyal güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması Sigorta ve İhtiyat Sangığı’na yapılan yatırımlar aracılığı ile oluyor. Ve her çalışanın yatırımı maaşından kesilirken, işveren payının da ertesi ayın 20’sine kadar yatırılması zorunlu tutuluyor.

Bu gibi yatırımların geç ödenmesi ise kurumların içinin boşalmasına, giderlerinin karşılanamamasına ve zarar etmesine neden oluyor.

GAÜ Vergi Vermiyor

Girne Amerikan Üniversitesi veya onunla paralel herhangi bir şirketin geçtiğimiz yılda herhangi bir vergi ödediğine dair ise  emare yok.

Vergi sicili çok karmaşık olan şirket(ler)in ondan fazla isim üzerinden dolanmaçlı beyanlara sahip olduğu gözlemleniyor. Bu şirketlerin bazıları karda, bazıları zararda görünüyor. Karda olanlar zararda olanlara aktarım yaparken, GAÜ’nün kendi şirketleri içinde bir çok mahsuplaşma, hibe, borç ilişkisi olduğu da bildirildi. Bu muhasebe işlemleri ile karmakarışık bir ağ oluşturan şirket ayrıca devlet tarafından sağlanan çeşitli muafiyetlerden de yararlanıyor.

Bu sebeplerle GAÜ’nün net bir rakamla ifade edilebilecek kar veya zararı dilegetirilemiyor. Ancak net olarak elde edilen bilgi şu ki GAÜ 2012 yılında devletin kasasına gelir vergisi olarak hiçbir ödeme yapmadı.

 

Arabahmet GAÜ’ye Emanet

Çalışanlarının ve çalışanlarının ailelerinin geleceğini yakından ilgilendiren sosyal güvenlik yatırımlarında olumsuz bir sicile sahip, en büyük sosyal sorumluluğu olan vergi vermekle ilgilenmeyen ayrıca da şirketleri bünyesinde hiçbir sendikal çalışmaya izin vermeyen GAÜ’nün; Arabahmet bölgesi’ne tamamen iyi niyetli ve hiçbir gelir beklentisi olmadan kendi cebinden yatırım yaptığına dair iddialar; bu bilgiler ışığında sorgulanıyor.

Bilindiği gibi LTB, Mimarlar Odası’nın Arabahmet Kültür Evi’ni restore etmek ve kullanmak için uygun olmadığına karar vermiş ancak bu kararı Belediye Meclisi’nin bilgisi dışında sadece Başkan ve CTP’li üyelerin bulunduğu Arabahmet Şirketi’nde almıştı.

Kamusal alanların sermayeye rant olarak sunulması sürecinde önemli bir simge haline gelen Arabahmet Kültür Evi’nden sonra tüm Surlar İçi’nin GAÜ için bir üniversite kampüsü haline dönüştürüleceği söyleniyor. GAÜ’nün ücretli bir üniversite olduğu ve eğitim karşılığı para tahsilatı yaptığı ise biliniyor.

 

 

79 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply