AKEL’DEN NEO-NAZİLERE SERT ÇIKIŞ

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu yazılı açıklama yaparak Talat’a yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Kiprianu, “Neofaşizmin siyasi olarak tecrit edilmesi ve birlik içindeki Kıbrıs halkını her zaman karşısında bulması için AKEL olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

 

“TEPAK tarafından organize edilen etkinlikte ELAM üyelerinin yaptıklarını AKEL adına mahkûm ediyorum. Neofaşist unsurlar çağdaş Kıbrıs tarihinin en kara dönemlerini hatırlatarak ve yasaları ihlal ederek, aynı kabul edilemez tutumu pek çok kez ortaya koyuyorlar.

 

ELAM’ın cani faaliyetine karşı koymak için, yetkili Bakanın ve Polis gücünden bilgi sahibi olanların bir kez daha hazırlıksız oldukları görüldü.

 

Söz konusu unsurların canice faaliyetlerini, aylar öncesinde Adalet Bakanı’na delillerle başvurarak kınadığımı hatırlatmak istiyorum.  Kısa bir süre önce Başsavcı’dan aldığım yanıt temelinde, somut unsurların aleyhlerine cezai hukuki sürecin başlamasına yol açabilecek suç eyleminde bulundukları açıktır. Ne yazık ki, Hukuk Dairesi bunların yasalara göre cezai suç olduğunu sözde bilmediklerine dair bir argümanı dayanak alarak, haklarında kovuşturma yapılmaması kararını aldı.

 

Suç içeren yasa dışı faaliyetlerin, nereden gelirse gelsinler, cezasız kalmaması gerektiği ve aksi takdirde suç işleyen unsurların daha da cüretkâr olmalarına yol açtığı konusunda dün akşam yaşananların ardından artık herkes ikna olmuş olmalıdır. Adalet Bakanı’ndan ve Hukuk Dairesi’nden en nihayet gerekli bütün önlemleri almalarını bekliyorum. Başsavcı’nın bana yazılı yanıtı hakkında yazılı ve kanıtlı yanıtımı verme ve gerekirse bunu yayınlama hakkımı muhafaza ediyorum

 

Neofaşizmin siyasi olarak tecrit edilmesi ve birlik içindeki Kıbrıs halkını her zaman karşısında bulması için AKEL olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply