ALMANYA: HAVADA KARADA GREV!

Almanya’da toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yürüten Ver.di Sendikası dün işverene Frankfurt, Köln-Bonn, Münih, Düsseldorf, Hamburg, Stuttgart ve Hannover havalimanlarının yer hizmetleri ve güvenlik bölümleri çalışanlarının greve gideceğini  duyurdu.

Lufthansa’da grevin yapılacağı 7 havalimanından yapılacak 600 uçuşun iptal edildiği öğrenildi.

Ücret zammı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi taleplerinin karşılanmaması nedeniyle grev kararı alan Ver.di, pazartesi günü yapılacak üçüncü müzakere öncesi işverene baskı uygulamak amacıyla böyle kısa bir grev kararı aldığını ifade etti. Ver.di Sendikası Ülkede 2,1 milyon çalışan için seyyanen 100 euro ve yüzde 3,5 ücret zammı talep ediyor.


140327105149Ver.di ve GEW Sendikalarının çağrısıyla kamu emekçilerinin grevi devam ediyor 

Almanya’da Ver.di ve GEW sendikalarının çağrısıyla kamu sektöründe çalışan işçi ve emekçiler yeniden uyarı grevi yaptı.

Baden-Würtenberg ve Bradenburg eyaletinde pazartesi günü yapılan grevlerin ardından, bu sabah Ren-Westfalya (NRW) ve Hessen eyaletlerinde greve gidildi. Hannover kentinde Ver.di sendikasının çağrısıyla düzenlenen mitinge 20 bin kişi katıldı. Mitingde konuşan Ver.di Genel Başkanı Frank Bsirski, greve giden işçileri selamlayarak, “Hannover’da güçlü ve kitlesel miting, uyarı grevini güçlendirdi” dedi.

Ver.di Sendikası’nın çağrısıyla yapılan uyarı grevine toplam 2,1 milyon işçi ve emekçi katılırken, bugüne kadar yapılan miting ve yürüyüşlere Ver.di’nin açıklamasına göre 70 bin işçi ve emekçi katıldı. Grevin temel talebi daha fazla ücret.

muhalefet.org

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply