GÜNEYDE ÖZELLEŞTİRME KARARNAMELERİ ONAYLANDI

Kıbrıs Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında, Aralık 2013 yılında onaylanan bir yol haritası temelinde, yarı-devlet kuruluşlarının özelleştirilmesiyle ilgili kararnameleri onayladı.

Yapılan yazılı açıklamaya göre, özelleştirilen ve Maliye Bakanlığı’nın sorumluluğu altında olacak kurumlar şunlar; Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu (Cyta), Kıbrıs Menkul Kıymetler Borsası (CySE) ve Kıbrıs Orman Ürünleri Endüstrisi.

Kıbrıs Elektrik Kurumu (EAC), Kıbrıs Devlet Fuarları Kurumu ve Tüm Kıbrıs Fırıncılar Şirketi ise Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı’nın görev alanına girecek.

Bakanlar Kurulu’nun 5 Aralık 2013 tarihindeki oturumunda, Kıbrıs mali uyum programı altında 2018’e kadar uluslararası borç verenlerle imzalanan 10 milyar avroluk mali yardım paketinde şart koşulan ve 1.4 milyar avro biriktirmeyi amaçlayan özelleştirme planı üzerinde anlaştı.

Ayrıntılı programla, Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu (Cyta) ve Kıbrıs Limanlar İdaresi’nin 2015’e kadar özelleştirilmesi, Eylül 2017’ye kadar Kıbrıs Elektrik İdaresi’nin satılması, ayrıca diğer dört kurum için tasfiye öngörülüyor.

Kıbrıs Haber Ajansı

Be the first to comment

Leave a Reply