GAÜ’nün Sigorta Borcu 6 Milyon TL’yi Aştı

ADL ÖZEL

 İki aydır çalışanlarının maaşlarını ödemeyen ve sosyal sigortalarını uzun süredir  yatırmayan GAÜ’nün, devletin kendilerine destek olmadığından yakındığı bir dönemde, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne toplamda 6 milyon TL civarında borçlu olduğu ortaya çıktı

2014 yılında 1.2 milyon TL

2014 yılında North Cyprus Univercity Collage, Girne Amerikan İlkokulu ve Funline Travel Turizm isimleri ile faaliyet yürüten Girne Amerikan Üniversitesi’nin, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne toplamda 1,210,000 TL borcu görünüyordu. Ayrıca yine 2014 yılında GAÜ’nün 300,000 TL İhtiyat Sandığı’na  borcu olduğu biliniyordu.

2016 yılında 6 milyon TL

Günümüzde ise North Cyprus Univercity College, Girne Amerikan İlkokulu, Girne Amerikan Koleji, Akpınar Pastanesi ve  Funline Turizm isimleri ile faaliyet yürüten GAÜ’nün, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne olan borcunun toplamda 6038881.36 TL olduğu bildirildi.

GAÜ’ye bağlı şirketlerin Sosyal Sigortalar Dairesi’ne olan şirket bazındaki borçları ise şöyle:

North Cyprus Univercity Collage: 4357279,56 TL

Girne Amerikan İlkokulu: 1006093,75 TL

Girne Amerikan Koleji: 416578.53 TL

Akpınar Pastanesi: 141762 TL

Funline Turizm: 117167.52 TL

Yatırımlar sistematik olarak yapılmıyor

İki yıl gibi kısa bir sürede GAÜ’nün Sosyal Sigortalar Dairesi’ne olan borcunun yaklaşık 5 katına çıkması ise, bu uygulamanın sistematik olarak yapıldığının bir kanıtı olarak görünüyor.

Çalışanlar haklarından faydalanamıyor ve kurumlarımız zarar eder gibi gösteriliyor

Bilindiği gibi çalışan insanların hastalık, hamilelik, kaza, işsizlik, çocuk yardımı, emeklilik  gibi durumlarda sosyal güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması Sosyal Sigortalar Dairesi’ne yapılan yatırımlar aracılığı ile oluyor. Ve her çalışanın yatırımı maaşından kesilirken, işveren payının da ertesi ayın 20’sine kadar yatırılması zorunlu tutuluyor.

Bu gibi yatırımların geç ödenmesi ise hem çalışanların haklarından faydalanamamasına hem de  kurumların içinin boşalmasına, giderlerinin karşılanamamasına ve zarar etmesine neden oluyor.

GAÜ’ye iltimas

Bunun yanı sıra herhangi bir şirketin, Sosyal Sigortalar Dairesi’nden “borcu yoktur” yazısı almadan devletin sağladığı imkanlardan faydalanamaması gerekirken, devlet tarafından GAÜ’nün bu durumdan muaf tutulduğu da gözlerden kaçmıyor.

121 Paylaşımlar