Koordinasyon Ofisi Kararı 5 Ağustos’ta

Anayasa Mahkemesi, Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nın Anayasaya aykırı olup olmadığı hususunda tarafları dinledikten sonra, kararını açıklayacağı tarihi 5 Ağustos olarak belirledi

 

Karar 5 Ağustos’ta

 

Anayasa Mahkemesi, Koordinasyon Ofisi Anlaşması konusunda bugün tarafları dinledi. Mahkeme, TC-kktc Hükümetleri arasında imzalanan anlaşmanın Anayasaya aykırı olup olmadığı yönündeki kararını 5 Ağustos’ta açıklayacağını ilan etti.

 

Öte yandan Reddediyoruz Platformu, sosyal medya hesabından Mahkeme ile ilgili izlenimlerini paylaştı.

 

Reddediyoruz Platformu’nun sosyal medyadaki paylaşım şöyle:

 “Reddediyoruz Platformu olarak mücadelemizi artırarak sürdürme kararlılığımız sürüyor. Bugünle ilgili izlenimler: Cumhurbaşkanlığı kendi hukukçusunu göndererek hitabını gerçekleştirdi. Meclis başkanlığı meclisi (27 vekili) ve hükümeti savunmak üzere, para ödeyerek bizimde üzerinde ısrarla durduğumuz üzere anayasa 158. Maddeye aykırı bir şekilde dıştan avukat tutarak hitabını gerçekleştirdi. Başsavcılık ise, anlaşmanın içeriğine değinmekten ziyade, anlaşmanın içeriğinin anayasa mahkemesince görüşülmemesinin yanlış olduğu argümanına odaklandı.Başsavcılık meclisin dıştan tutmuş olduğu avukat ile birlikte tam bir ağız birliği içerisinde birbirlerini destekleyerek hitabını yapması dikkat çekiciydi. Madem ayni görüşteydiniz, neden dıştan avukat tutulmasını sağladınız? Ödediğimiz vergiler daha iyi harcanabilsin diye mi?”

 

Bir diğer yandan, Mahkeme, Meclis’i temsil eden avukata ve savcıya Meclis’in 1990 yılında geçirdiği ve Meclis’e kktc’nin egemenliğine aykırı uluslararası antlaşmaları halk oylamasına sunma zorunluluğu getiren yasa hakkında bişey söylemek isteyip istemediklerini sordu. Başsavcılık yuvarlak cevaplarla soruyu geçiştirirken, Cumhurbaşkanlığı Avukatı Mahkeme’nin bunu da göz önünde bulundurabileceğini söyledi.

 

75 Paylaşımlar