Geçitkale Belediyesi’nde 8 Mart idari tatil oldu

Geçitkale Belediyesi ile Devrimci Genel İş Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile birlikte, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tatil oldu. Sendikanın önerisi ve Belediye yönetiminin hassasiyeti ile alınan karara göre, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Kıbrıs’ın kuzeyinde bir kurum kadın çalışanları için ilk kez idari tatil kararı aldı.

8 Mart ilk kez tatil

İmza töreninde konuşma yapan Devrimci Genel İş Başkanı Ömer Naşit, 8 Mart’ın  emekçi kadınların mücadelesini simgeleyen ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin ülkede hayat bulabilmesi için verilen mücadelelerin sembol günü olduğunu kaydederek, “nasık ki 1 Mayıs’lar bir mücadele günüdür, 8 Mart da bir mücadele günü olarak algılanması gerektiğini düşünüyoruz. Sistem içinde iki kez ezilen kadın emekçiler için 8 Mart’ın tatil olmasının, 1 Mayıs’lar gibi sembolik bir önemi olduğunu düşünüyoruz. 8 Mart yeme-içme veya kadınlara hediyeler dağıtma günü değil, kadın emeğinin özgürleşmesi için mücadelenin yükseltildiği bir gündür” açıklamasında bulundu. 8  Mart’tan dolayı gösterdiği hassasiyetten dolayı Belediye Başkanı Hasan Öztaş’a da teşekkür etti.

Öztaş: “Sendikal örgütlenme özel sektörde de hayat bulmalı”

8 Mart Dünya Emekçi Kadılar Günü’nün sendika ile yaptıkları görüşmeler neticesinde kadın çalışanlar için idari tatil olarak belirlendiğini açıklayan Öztaş, bu uygulamanın kadın emeğine ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine verdikleri önemin bir getirisi olduğunu söyledi. Geçitkale Belediye Başkanı ayıca kadın sığınma evi yapımı ile ilgili olarak da bölgede çalışma başlattığını açıkladı. DEV-İŞ ile iyi niyetli ve karşılıklı anlayış zemininde nitelikli bir ilişki kurduklarını belirten Öztaş, sendikalı yaşamın önemine vurgu yaparak, sendikal örgütlenmelerin özel sektörde de hayat bulması gerektiğinin altını çizdi.

55 Paylaşımlar