Dünya liderlerini zora sokan Panama Belgeleri’nin ‘doğruluğundan kuşku yok’

Dünyayı sarsmaya başlayan Panama Belgeleri’ni inceleyen 400 kişilik araştırmacı gazete grubunun başındaki isim, belgelerin doğruluğundan kuşkularının bulunmadığını söyledi.

Dünyanın önde gelen off-shore hizmetler firması Mossack Fonseca’ya ait 11 milyondan fazla belge sızdırılmıştı. 2.6 terabayt hacmindeki belgeler, Panama merkezli uluslararası firmanın 40 yıllık faaliyetlerinin gün gün dökümü ve müşterilere kara para aklama, yaptırımların arkasından dolaşma, mal varlıklarını saklama ve vergi kaçırmada nasıl hizmet sunulduğunu gösteriyor.

Kaynağın kimliği belli olursa hayatı tehlikeye girer

Panama Belgeleri’nin tasnif edilmesi ve yayınlanmasını 400 kişilik araştırmacı gazeteci grubuyla organize eden Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) başındaki isim Gerard Ryle, dün akşam CNN’de Christiane Amanpour’a konuştu.

Alman hükümetinin geçen yıl aynı şirketten gelen çok daha küçük bir sızıntıdaki belgeleri satın aldığına dikkat çeken Ryle, dahası Almanya’nın bu belgeleri Britanya ve ABD’yle de paylaştığını aktardı. Ryle, kendilerine ulaşan dosyadaki belgeleri, Alman hükümetinin elindeki belgelerle karşılaştırdıklarını ve aynı kaynaktan geldiğini gördüklerini söyledi.

Amanpour’un kaynağın kimliğiyle ilgili sorusu üzerineyse Ryan şu yanıtı verdi: “Belgeleri sızdıran kişinin kimliği belli değil. Ancak kendisi, kimliği belli olursa hayatının tehlikede olacağını söyledi.”

Amanpour söyleşiyi daha sonra kişisel Twitter hesabından da paylaştı.

0 Paylaşımlar