Geçitköy Yangını Yeniden Hatırlattı: Yangın Söndürme Helikopteri Alınmalı

Dün akşam Geçitköy’de Türkiye’den gelen suyun arıtıldığı Devlet Su İşleri’ne ait arıtma tesisi yakınlarında yangın çıktı.

Dün saat 19.00’da çıkan yangının nedeninin Devlet Su İşleri’ne ait olan Geçitköy arıtma tesisleri trafosundaki patlama olduğu açıklandı.

Saat 21.00 itibarıyla Geçitköy barajının batısına yayılan alevler kontrol altına alınamadı. Yangının söndürülebilmesi için bazı ilçelerden destek alan itfaiye, Sivil Savunma Teşkilatı, asker ve köylülerin müdahale ettiği öğrenildi.

Geçitköy-Çamlıbel-Hisarköy bölgelerinde etkili olan yangın 23:00 sıralarında kontrol altına alınırken, soğutma çalışmalarına sabah Türkiye’den gelecek yangın söndürme helikopteri de katıldı.

100 Dönüm… 13 Bin 300 Ağaç Yandı

Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat, akşam saatlerinde KIB-TEK’in trafoya müdahalesiyle elektriğin kesildiğini ve söndürme çalışmalarının hızlandırıldığını belirten Fırat, buna karşın 100 dönüm (13.3 hektar) alanın 13 bin 300 adet 25 yıllık ağacın yandığını belirtti.

Yangın Helikopteri Şart

Özellikle yaz aylarında yaşanan orman ve arazi yangınlarına rağmen, hükümetlerin satın alınacak bir yangın helikopterini itfaiyenin yangın söndürme araçları envanterine katmamaktaki ısrarı dikkat çekiyor.

Ülkemizin ciğerlerini yok eden bu yangınlar yaşandığında, yabancı devletlerin yangın helikopterlerinin desteğini beklerken kaybedilen sürede ormanlarımızın gördüğü zarar artıyor.

130 Paylaşımlar