Gemikonağı ve Lefke’liler Kararlı: “Okulumuzu Kapattırmayız”

Gemikonağı ve Lefke sakinleri, dün sivil toplum örgütleri ile birlikte Gemikonağı-Denizli Kalkındırma Derneği önderlğinde, Erdal Abit İlkokulunun kapatılacağı iddiası üzerine okulun avlusunda protesto eylemi gerçekleştirdi.

Yapılan eylemde “Okulumuzu kapattırmayız” diyen bölge halkına, sivil toplum örgütleri, öğretmenler ve veliler de destek verdi. Eylemde, “Eğitim Bakanı Sabrımızı Taşırma”, “İlçe Olduk Okulumuz Kapandı” pankartlarını taşınırken, Lefke’ye gereken değerin verilmediğine vurgu yapıldı.

Gemikonağı-Denizli Kalkındırma Derneği başkanı Türkay Fotalı yaptığı açıklamada gelişmekte olan bir bölge olan Lefke’nin güzide okullarından biri olan Erdal Abit İlkokulunun kapatılmaması için gerekli uğraşı vereceklerini söyledi. Fotalı her köye bir cami yapılırken her köyde bir okul kapatılmak istenmesini ve gerekli açıklamayı “randevu vermeleri”ne rağmen gelmeyen Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini eleştirdi.

Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay, sürekli gündemde olan okulu kapatmaya yöenlik iddialara rağmen okulu yaşatmaya devam edeceklerini vurgularken; Lefke Toplum Merkezi Derneği adına Zafer Eratam ve Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Vehit Nekibzade Lefke Avrupa Üniversitesi kampüsüne sıkışıp kalan okulun başka yere taşınması yerine okulu kapatma çalışmalarının gündeme gelmesine karşı olduklarını belirtti.

343 Paylaşımlar