Göktepe’nin Ölümüne Neden Olan Kazada İşverenlerin İhmali Bir Bir Ortaya Çıkıyor

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, Kamil Göktepe’nin ölümüne sebep olan trafikte meydana gelen iş kazasına dair verdiği kararda, sürücü Jeyhun Babayev’i 6 yıl hapisle cezalandırıken, işverenlerin kazadaki sorumluluğuna dikkat çekti.

Girne Ağır Ceza Mahkemesinde alınan kararı açıklayan mahkeme başkanı Melek Esendağlı sürücülerin güvenliğini sağlamak için devletin daha etkin denetim yapması gerektiğine ve işverenlerin de söz konusu kazada pay sahibi olduğuna vurgu yaptı.

Kaza ile ilgili yapılan polis soruşturmasında, zanlı Babayev’in kktc sürüş ehliyeti olmadan, 2008 yılından beri seyrüsefer çıkarılmayan ve 2011 yılında kayıttan düşmüş GK 431 plakalı aracı kullandığı ortaya çıkmıştı. Ayni zamanda araç sürücüsü Babayev’in, Kıbrıs’ta “bulaşıkçı” olarak çıkarılan çalışma izni ile bulunuyordu.

3 Farklı Aracın Parçalarından Kamyon Yaptılar

Söz konusu aracın şasi numarası ile uyuşmaması sonucu motorlu araçlarda yapılan araştırmada aracın 3 farklı kamyonun parçalarından oluşturulduğunu anlaşıldı. Kamyonda ucuza kaçmaya çalışan işverenler için insan canının ne denli ucuz olduğu gözler önüne serildi.

Mahkeme Başkanı Esendağlı, Babayev’e gerekli eğitimi vermeden ve ehliyeti olmadan iş verdiklerinden dolayı işverenlerin kazada ihmali olduğunu, kusurlu olduklarını ve yargılanacaklarını kaydetti.

19 Paylaşımlar