GETİRDİĞİN SU GÖTÜRDÜĞÜN CANLARI TEMİZLEYEMEZ!

(GÜNCELLENİYOR)

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı’nın ifadesi ile Kıbrıs’ın kuzeyini “göbekten” TC’ye “bağlayacak” ve bağımlılığı arttıracak su projesinin açılışı bugün yine Geçitköy’de gerçekleşiyor. Bilindiği üzere projenin açılışı TC yetkilileri tarafından daha önce de çeşitli defalar farklı seçimler öncesinde gerçekleştirilmişti. Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun birlikte gerçekleştireceği ve AKP kurmaylarının gövde gösteri olan açılışa kktc’li siyasiler ise sadece davetli konumunda. Kıbrıslı Türk halkının örgütlerinin temsilcileri ise saat 12’ye Lefkoşa Çağlayan Parkı’na bir çağrı gerçekleştirimiş ve oradan TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürüyeceğini açıklamış durumda.

12167392_10153386824173303_1765410557_n

Saat 12:28

Çağlayan Parkı’nda toplanan kitle elçilik önüne doğru yürüyüşe geçti. “Katil Tayyip Erdoğan”, “Katil IŞİD KATİL AKP” “Katil Hırsız Erdoğan” sloganları atılıyor.

3

12:30

Kitle TC Elçiliği önüne ulaştı ve polis barikatı ile karşılaştı. Katil Işid Katil AKP, Bu Memleket Bizim Biz yönetelim sloganları atılıyor.

 

 

4

12:40

Kitle Elçilik önünde Ankara’da katledilenler için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştiriyor.

5

12:44

Örgütler adına ortak açıklamayı KTÖS Başkanı Semen Yönsel Saygun okuyor.

Açıklamanın tam metni

Değerli basın emekçileri ve değerli halkımız, Bugün adamızda bazı yabancılar var. Bu yabancıları misafir olarak tanımlayamayız çünkü bugün kendilerinin ev sahipliğinde Kıbrıslı Türk siyasilerin sadece davetli oldukları bir açılışı adamızda gerçekleştiriyorlar. Yani, daha önce bizlere “besleme” diyen , her fırsatta aşağılayan bu yabancılar bugün bir kez daha bizleri aşağılamak üzere adamızda bulunuyorlar. Hem de ekolokik bir felaketi beraberinde getirebilecek ve belki de “asrın faciası” olarak anılabilecek bir projeyi onuncu kez açmak için adamızda bulunuyorlar. Bizlere siz kendi kendinizi yönetemezsiniz, gelen suyu da yönetemezsiniz diyerek buradalar. Onların ifadelesi ile bizleri “göbekten” kendilerine bağlayarak daha fazla bağımlı kılmak için adamızda bulunuyorlar. Kendi ülkelerindeki seçim çalışmaları kapsamında şov yapmak için adamızda bulunuyorlar. Bu yabancılaın bizlere reva gördükleri hiç şaşırtmıyor bizleri. Değil bizi, kendi halklarından insanları iktidarları uğruna katledenler bunlar. Suruç’ta, Ankara’da demokratik hakkını kullanıp kendisini ifade eden 100’ün üzerinde insanı bombalarla öldürülmesinden sorumlu bu yabancılar. Bugün burada hem yasta, hem de isyandayız. Öldürülen gençler ve emekçiler için yasta, bizlere ve Türkiye halklarına reva görülenler için ise isyandayız. Bu sebeple yanımızda getirdiğimiz 100 siyah balonu, Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarına karşı isyanımız olarak ve Ankara’da, Suruçta katledilen insanlar adına havaya bırakıyoruz. Yaşasın halkların kardeşliği!

6

12:50

Açıklamanın ardından Ankara’da ve Suruç’ta katledilen insanlar için havaya 100 balon bırakıldı.

7

8

12:55

Eylem Hırsız Katil Erdoğan sloganları ile sona erdi.

Eyleme destek veren örgütlerin listesi:

Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu, BES, Çağ Sen, Doğu ve Güney Doğu Kültür Derneği, KTÖS, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, YKP, Devrimci Komünist Birlik , BKP, Komünist Emek Hareketi, Feminist Atölye, Feminist Öğretmen İnsiyatifi, Kuir Kıbrıs Derneği, KSP, Meserya Kadın İnsiyatifi, Bağımsızlık Cephesi

3K Paylaşımlar