Geçitköy’deki “AKP Mitingi” Sona Erdi

ADL HABER-YORUM

‘Ya Allah Bismillah’ naralarıyla açılışı gerçekleştirilen ‘Su Temin Projesi’nin Kıbrıs ayağı, AKP seçim mitingine dönüştü.

Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleştirilen ‘asrın AKP Propagandası’nın Kıbrıs ayağında kürsüye davet edilen konuşmacıların tamamı Erdoğan’a şükranlarını iletti.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın konuşmasına ‘’Nuriçinde yatsın, bu projeyi gerçekleştirmek rahmetli Demirel’e nasip olmadı ama, Sayın Erdoğan’a oldu!’’ diyerek Erdoğan’ı kutlayarak sözlerine başladı.

‘’Yiğidi öldür ama hakkını teslim et’’ sözüne atıfta bulunarak sözlerine devam eden Akıncı, ‘bu projenin Erdoğan’ın eseri olduğunu’ vurguladı.

Akıncı’nın Erdoğan övgüleriyle dolu konuşması, Geçitköy’e taşınan kitlenin  ‘Recep Tayyip Erdoğan’ sloganlarıyla sıklıkla bölündü. Akıncı kendi kürsüdeyken devamlı olarak atılan ‘Erdoğan sloganlarına’ gülümseyerek karşılık verdi.

T.C’nin iki buçuk milyon mülteciye kucak açtığını, bunun çok büyük bir olay olduğunu belirten Akıncı, ‘’Şimdi de suyu bizimle paylaşıyorlar. Biz deniz suyuyla ağzımızı fırçalıyorduk. Kadınlarımız fasulye pişirememekten şikayet ediyorlardı. Su bizim için gerçekten çok çok önemli. Bu sorunun çözülmesi Kıbrıs’ın geleceğine ve Barış Sürecine çok büyük katkıdır’’ dedi.

”Doğal Gaz’ın Türkiye üzerinden Avrupa’ya gönderildiğini hayal edin’’ diyen Akıncı, ”Su Projesi gibi bir mühendislik harikasının hayal etmeye başlamakla gerçekleştiğini” söyledi. Doğal Gaz ve Suyun Türkiye, Yunanistan, ‘Güney Kıbrıs’ gibi ülkelerin bu projelerle yeni ilişkiler kuracağını söyledi.

‘’Bu Proje Bir Milattır’’ akıncı

”Tarihçiler bugünü ‘bugünden öncesi ve bugünden sonrası’ diye ayıracaktır, ben bundan eminim’’ diyen Akıncı sözlerine şöyle devam etti:

”Bu proje ile sarı ada’mız yeşil ada olacak. 75 milyon küp suyun gelmesi çok önemlidir. Ama gevşemeye gerek yok. Bu topraklara düşen her damla suyu gözümüz gibi korumamamız lazım.

Bu suyu iyi yönetmemiz lazım. Kıbrıs Türk halkı olarak kendi kurumlarımızla en akıllı yöntemi bularak, en rasyonel şekilde bu suyu kullanmamız lazım. Bunu yapabilir miyiz? Elbette yaparız.”

Akıncı’dan sonra kürsüye ‘’çılgın projelerin mimarı” sıfatıyla Erdoğan davet edildi. Erdoğan kürsüye ‘’Erdoğan’’ şarkısı eşliğinde çıktı.

erdoğan 2

Erdoğan

‘’Bugün asrın projesi olarak da nitelendirilen, Türkiye’den Kıbrıs’a su temin edecek projenin açılışını yapmaktan bahtiyarım.” dedi. Kıbrıs’ın varlığı için şehit olan Mehmetçiği anarak konuşmasına başlayan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti.

‘’Başbakan olduğum tarihte su projesinin temelini Derviş Bey’le (Eroğlu) birlite atmıştık. Gerek Başbakanlığım döneminde, gerek cumhur olduğum dönemde bu projeyi yakından takip edip sorunlarla ilgilendim. Hamdolsun bugün verdiğimiz sözü tutmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu 1 milyar 600 milyon’a malolan dev projeyi gerçekleştirmekten onur duyuyoruz.”

Erdoğan: ‘Eşşek Ölür Kalır Semeri, İnsan Ölür Kalır Eseri’

‘Eşşek Ölür Kalır Semeri, İnsan Ölür Kalır Eseri’ diyen Erdoğan, biz de eserlerimizle anılacağız dedi. Bu sırada Erdoğan’ın sözleri ‘’mücahit Erdoğan’’ sloganlarıyla kesildi.

Konuşmasının devamında AKP’nin Türkiye’deki projelerinden bahsetmeye başlayan Erdoğan, ‘su temini projesi’ töreninin seçim öncesi Kıbrıs’ta gerçekleştirilen bir AKP mitingi olduğunu davete teşrif eden Kıbrıslı siyasilerin yüzüne vurmuş oldu.

Açılışın gerçekleştirilmesi için siyasilerin sahneye davet edildiği sırada Erdoğan, Kıbrıs’ta düzenlenen bu törende ”Sayın Cumhurbaşkanımız” diye anons edilirken, Akıncı ise ”KKTC Cumhurbaşkanı” olarak anons edildi.

Erdoğan açılışı gerçekleştirdiği sırada ise Lefkoşa yerine ”Lefkoşe’ye su akmaya başladı” dedi. Açılış Erdoğan’ın ‘Ya Allah Bismillah’ naraları eşliğinde, Kıbrıslı Türk siyasilerin de butona basmasıyla tamamlandı.

373 Paylaşımlar