Girne İnisiyatifi: Mücadele Edersek Değiştirebiliriz

Girne 2. Bölge Emirname’sinde yapılan değişikliğe karşı sokakta verilen mücadelenin mahkeme kararıyla da meşru bir kazanıma dönüştüğünü belirten Girne İnisiyatifi, bugün sabah Leymosun Kültür Evi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi

Basın açıklamasının yapıldığı esnada “Şimdi Girne’ye sahip çıkmanın tam zamanı. Girne rant kapısı değildir” pankartı açıldı.

Girne inisiyatifi’nin basın açıklamasının tam metni şöyle:

Değerli basın mensupları;
Ülkeyi yönetenlerin 3 Ağustos’tan beridir değiştirmeye uğraştığı ve bizim de Girne İnisiyatifi olarak hukuksuz olduğuna inandığımız Girne 2. Bölge Emirname değişikliği konusunda yeni bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız.
9 günlük kurban bayramı tatili öncesinde gecenin karanlığında yayınlanarak yürürlüğe konmak istenen emirname değişikliği dün itibariyle mahkeme tarafından İPTAL edilmiştir. 9 günlük tatil öncesinde gecenin karanlığında yayınlanan bu emirname değişikliği için hükümetin beklentisi bu kararın unutulacağı ve “işlerin” istedikleri gibi gideceği idi.
Bizler Girne İnisiyatifi olarak o gün de söylemiştik;
“Değil 9 gün 999 gün de geçse bu kararı unutmayacağız!”
Unutmadık!
Süreci yargı yoluna götürerek bu mücadeleyi kazandık.
Hukuk yoluyla elde ettiğimiz kazanım yaşadığı yeri sahiplenen, daha güzel bir kent için omuz omuza mücadele eden ve yaşamak istediği gibi bir ülkede demokrasiye sahip çıkan, onu yaşatan herkesin ortak kazanımıdır.
Bu bakımdan 3 Ağustos’tan beridir Girne İnisiyatifi altında örgütlenen, sokaklarda bildiri dağıtan, birbirine omuz veren, yazın o kızgın sıcağında “daha güzel bir Girne” mücadelesi veren herkese yürekten teşekkür ederiz.
Aynı şekilde yaptığımız her eyleme, her açıklamaya büyük ilgi gösteren basınımızın değerli temsilcilerine de teşekkürü bir borç biliriz.
Değerli basın mensupları;
Bağımsız mahkemenin Girne 2. Bölge Emirname değişikliği ile ilgili vermiş olduğu karar son derece önemlidir ve elbette ki Girne İnisiyatifinin vermiş olduğu mücadeleyi taçlandırmıştır. Ancak bu kararla birlikte elde edilen tek kazanım sadece emirname değişikliğinin iptali değildir.
Bununla birlikte insanımızın “mücadele edersek birçok şeyi değiştirebiliriz” inancını kazanması son derece önemlidir. Dileriz ki; ülkeyi yönetenler de halka rağmen bir şey yapılamayacağını anlamışlardır ve bundan sonra ortaya koyacakları icraatı buna göre şekillendirirler.
Bundan sonrası için ülkeyi yönetenlerin bu noktada verecekleri karar ülkemizin bir hukuk devleti olup olmadığının kararı olacaktır. Aynı şekilde demokrasiye, yasalara ve oylarını talep ettikleri halka inanıp inanmadıklarının kararı olacaktır. Dileriz ki; bağımsız mahkemenin vermiş olduğu bu karar herkes için temiz bir sayfanın açılmasına vesile olur ve gerek Girne’de yaşanan sorunları nasıl çözeceğimizi gerekse ülkemizin diğer yerlerinde yapılması gereken düzenlemeleri demokratik bir ortamda şekillendirmemiz mümkün olur.
Değerli basın mensupları;
Dava konusu olan ve bağımsız mahkemenin kararı ile dün itibariyle İPTAL edilen Girne 2. Bölge Emirname Değişikliği sonrasında Zeyko bölgesinde kaçak olarak inşa edilen otel inşaatı artık hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak şekilde yasa dışı bir duruma gelmiştir.
Şimdi yapılması gereken şey bu yasa dışı inşaatın Girne Belediyesi tarafından gerekli hukuki prosedürler izlenerek yıkılmasıdır. Bu noktada Girne Belediyesi başta olmak üzere ilgili tüm kurumların gerekli adımları atacağına olan inancımız tamdır. Ancak atılmaması durumunda Girne İnisiyatifinin bu süreci de sonuna kadar takip edeceğini bir kez daha ifade etmek isteriz.
Öte yandan emirname değişikliğinin iptal edilmesi sonrasında Başbakan Yardımcısı Sn. Serdar Denktaş tarafından ifade edilen tüm emirnamelerin kaldırılacağı ve hatta gerekirse İyi İdare Yasasının da elden geçirileceği açıklamalarını kınadığımızı bildirir hükümeti girmeye teşebbüs ettiği bu yanlış yoldan geri dönmeye çağırırız.
Bundan sonra yapılması gereken akıl yoluyla ve diyalogla hareket etmektir. Beklentimiz böylesi bir sürecin başlatılması ve yasal mevzuatımızda yapılması gereken değişiklikleri ele alarak imar planlarının ülkemizde hayat bulmasıdır. Girne İnisiyatifi olarak mücadelemizin bitmediğini geldiğimiz bu yeni kavşakta mücadeleye yenilenerek devam edeceğimizi bildirir, katıldığınız için hepinize teşekkür ederiz.