Girne İnisiyatifi Sokakta: “Bu Girne Bizim Girnemiz Değil”

Girne İnisiyatifi trafik sisteminde yaşanan sorunlar, çukurlu yollar, kentin dokusunu bozan plansız yapılar, otellerden denizlere boşaltılan tonlarca atık su ve kaçak olarak inşa edilip yasal hale getirilmeye çalışılan yapılara karşı sokağa çıktı, “Bu Girne Bizim Girnemiz Değil” dedi.

Eylemde, “Tarih Sizi Affetmeyecek”, “Rant mı?, Kültürel Miras mı?”, “Biz Kararlıyız Digomo’ya Kadar Yolunuz Var”, Kaçak Bu Hotel? (Zeyko)”, “Trafik Akmıyor Yetkililer Takmıyor”, “Peşkeşe Karşı Direniyoruz” şeklinde pankartlar taşındı.

Yapılan basın açıklamasında, Girne’nin alt yapısının bu kadar çok inşaatı, nüfusu ve kirlenmeyi taşımadığını, asırlık ağaçların köklerinden sökülerek beton bloklar dikilen Girne’nin yaşam kalitesinin her geçen gün daha da kötüleştiği belirtildi.

Girne’nin caddelerinde tıkanan araç trafiğiyle, eksoz dumanları ve toza toprağa batmış sokaklarının her gün daha kötü koktuğu vurgulandı.

Açıklamada, beş yıldızlı casinolu otellerin atık sularıyla kirletilen denizin, şimdiler de ise yeni inşa edilen otel ve restoranların denize yaptığı dolgularla daha da kirletildiği belirtildi.

Açıklama şöyle devam etti;

“Girneli tanı bunları! Anayasaya göre halkın malı olan plajlarda giriş için bile vatandaşı fahiş ücretlere mahkum eden ve yasa dışı kat çıkan, belediyenin mühürlediği inşaatlara devam etmekten ne korkup ne de utananları iyi tanı. Hükümet, belediye ve devlet kurumlarının turizm diye bir gailesi yok. Biz kaybedersek, para ve kar hırsıyla doğayı katledip Girne’yi yaşanmaz kılanlar kazanacak. Girne’de kirlenmeye dur demek için herkesi ses çıkarmaya, slogan atıp, düdük çalmaya, gösteri yapmaya çağırıyoruz, kirletenlere rahat vermeyeceğiz.”

(Fotoğraf: Girne İnisiyatifi)

114 Paylaşımlar