Glapsides’te yapılan ekolojik tahribat yarın protesto edilecek

Biyologlar Derneği’nin organize ettiği, Bağımsızlık Yolu ve birçok demokratik kitle örgütü ile siyasi partinin desteklediği eylem, yarın saat 18.00’de Glapsides’te gerçekleştirilecek

Mağusa Belediyesi’nin ‘‘GLAPSİDES PLAJ DÜZENLEME PROJESİ’’ kapsamında yürütülen ve onlarca kuş türüne ve endemik bitkiye ev sahipliği yapan benzersiz doğal sulak alanda dozerlerle yapılan ekolojik tahribat  çalışması sürüyor. Beton yürüyüş yolu inşa etmek için yapılan çalışmaya karşı; Biyologlar Derneği, Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KUŞKOR), Bağımsızlık Yolu gibi birçok demokratik kitle örgütü ve siyasi örgüt yarın saat 18.00’de Glapsides’te eylem yapıyor.

Yeni bir rant kapısı mı? 

Kıbrıs’ın kuzeyinde ekonomiyi ekolojinin önüne koyan neo-liberal uygulamalar kendini taş ocaklarında, doğal yapısı değiştirilmiş koylarda, ağaç katliamı yapılarak genişletilen yollarda gösteriyorken,Glapsides’teki çalışma bu uygulamalara bir yenisinin daha  eklenmek üzere olduğunu düşündürüyor. Doğal yapıyı bozmadan tahtalarla ya da doğal taşlarla kolaylıkla yapılabilecek yürüyüş yolunun betonla kaplanması akıllara bu alanda bir rant kapısının oluşturulacağını getiriyor.

Biyologlar Derneği’nin sosyal medya hesabından yaptığı eylem çağrısı ise şöyle:

“HAYDİ EYLEME; GLAPSİDES’E SAHİP ÇIK!

Doğamızı kirletenlere ve çöp dökenlere karşı bu güne kadar hiçbir şey yapamayan Belediyeler, Kaymakamlıklar ve Çevre Dairesi suçu her fırsatta birbirlerine atmakta sorun ise katlanarak devam etmektedir.Bu çerçevede yasaları uygulamakla yükümlü makamların suç işleyerek doğal alanlar üzerinde yapmış olduğu tahribat artık dayanılmaz bir noktaya ulaşmıştır. Özellikle, belediyelerin ‘‘yürüyüş yolu, sahil düzenleme, dere temizliği’’ gibi isimler altında dere yatakları ve sulak alanları dozerlerle dümdüz ederek betonlaştırması kabul edilemez bir yaklaşımdır.

Mağusa Belediyesi’nin Glapsides Plajının olduğu bölgedeki ‘‘GLAPSİDES PLAJ DÜZENLEME PROJESİ’’ kapsamında yapmış olduğu tahribat da bunun en somut örneğidir. Burası, Trodos’un eteklerinden doğarak Lefkoşa’nın içerisinde 90 derecelik bir açı yaparak doğuya yönelen ve yaklaşık 90 kilometrelik yatak uzunluğuyla bir zamanlar Glapsidese ulaşan Kanlıdere’nin beslediği ve oluşturduğu önemli bir sulak alan ve plajdır. Kış ve bahar aylarında Glapsides’de biriken su kuşlar için durulacak bir sel zonu oluşturmaktadır. Oldukça killi karakterde ve içinde çakıl silt ve kum gibi iri kırıntıların olduğu doğal bir karasal oluşumdur.

Bu özelliklerinden ve Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunan 30’dan fazla sulak alan içerisinde yegane doğal bir sulak alan olma özelliği taşıması nedeniyle Glapsides Sulak Alanı Bakanlar Kurulu Kararı ile koruma kapsamına alınan en önemli sulak alanımız olma özelliğine sahiptir. Buna karşın, Çevre Koruma Dairesi’nin yetkisini aşarak verdiği ‘‘yürüyüş yolu yapılabilir’’ raporuna istinaden Mağusa Belediyesi tarafından başlatılan bu proje dozerlerle sulak alanı yok edecek şekilde kazarak ve daha vahimi beton doldurarak devam etmektedir. Oysa ki, bu proje ekolojik bir yaklaşımla çok daha farklı bir şekilde hayata geçirilebilirdi. Ama, belli ki niyet sadece yürüyüş yolu değil sulak alanın olduğu yerde restorantlar, kafeler ve iş yerleri yaparak rant elde etmektir.

İşte bu gerçeklerden hareketle, derneğimiz bir yandan hukuki girişim için çalışmalarını sürdürürken öte yandan da çok sayıda sivil toplum örgütünün desteği ve doğasever Mağusalıların katılımıyla 13 Ağustos 2016 Cumartesi günü, saat 18.00’de sulak alanın betonlaştırıldığı bölgede ‘‘GLAPSİDESE SAHİP ÇIK’’ sloganıyla bir protesto eylemi gerçekleştirecektir. Doğaya karşı işlenen şuçlara dur demek ve ülkemizin en önemli sulak alanına sahip çıkmak adına tüm doğa severleri ve Mağusalılara bir kez daha eyleme destek vermeye çağırıyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

61 Paylaşımlar