Glapsides’te ‘yürüyüş yolu’ adı altındaki doğa katliamı protesto edilecek!

ADL ÖZEL

Biyologlar Derneği, Glapsides Plajı’nda yürüyüş yolu adı altında yapılan çevre katliamını protesto etmek için, Cumartesi günü saat 18.00’de, plajda basın açıklaması ve eylem yapacak

Kıbrıs’ın kuzeyinin en güzel sahillerinden olan Glapsides Plajı’nda belediyenin bir süreden beridir yürüyüş yolu çalışması adı altında plaja beton bloklar döşemesi hem Biyologlar Derneği’nin hem de bölge halkının tepkisini çekti.

Sarpten: “Beton yürüyüş yolu kabul edilemez”

ADL’ye konuşan Biyologlar Derneği’nden Hasan Sarpten, Mağusa Belediyesi’nin “Glapsides plajı ve yürüyüş yolları projesi” adlı geliştirdiği bir çalışmayı, 2015 yılında çevre dairesinden de bir şekilde onay alarak hayata geçirdiğini ve bu onayda yürüyüş yollarının yapılabileceğinin yazdığını belirterek, “Ancak, beton yürüyüş yolu kabul edilemez. Bu konuda çevre dairesini de uyardık ve verilen iznin aksi uygulama yapıldığını söylüyorlar. Bunun üzerine de bugün bölgede inceleme yapacaklardı” dedi.

“Belediye hiçbir uzman görüşü almadı”

“Burası Kıbrıs’ın tartışmasız en önemli “doğal” sulak alanıdır” diyen Sarpten, orada bulunan derenin Trodos’tan gelen yağmur sularını denize taşıdığını ve zaman zaman akışkan hale geçtiğini, bu açıdan su kuşları için eşsiz bir yer olduğunu vurgulayarak bu bölgenin koruma altında olduğunu da hatırlattı. Sarpten sözlerine şöyle devam etti; “Ancak, belediye hiçbir uzman görüşü almadan ve sivil toplum ile de diyalog kurmadan çevre dairesinin uyduruk ve bölgeyi görmeden verdiği onay raporuna dayanarak yürüyüş yolu yapımına başladı. Ancak bu yol için büyük bir tahribat ve devasa beton bloklar dökülüyor”

“Hukuki süreç başlatmayı düşünüyoruz”

Bu doğrultuda duyarlı Mağusalılar, çevresel hassasiyeti olan vatandaşlar ve kuş gözlemcilerinin de desteğiyle cumartesi günü 18.00’de tahribatın yapıldığı noktada bir protesto eylemi gerçekleştireceklerini belirten Sarpten, bunun yanında, bakanlık düzeyinde girişimlerinin ve hukuki incelemelerinin de devam ettiğini belirtti. Sarpten, “Gönyeli Belediye’sinin dere tahribatı için dava açtık, muhtemelen Mağusa için de açacağız” dedi.

13936602_10154364683157086_1283373718_n

13956770_10154364682837086_1692210327_n

155 Paylaşımlar