GÖNÜLLÜ LİDERLER: BİZ BİZE YETERİK GARDAŞ

20150424_144617 20150424_142526Ülkemizdeki gençlik kamplarında gönüllü olarak görev alan gençlik kampı liderleri, kktcde açılan koordinasyon ofisine karşı Gönüllü Liderler İnsiyatifi olarak “Biz Bize Yeterik Gardaş” şiarıyla eylem ve yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemde “Gençliğiniz Satılık Değildir”,  “Koordinasyon Ofisine Hayır”, “Türkiye Elini Üstümüzden Çek”,  “Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığına Hayır”, “Reddediyor Bu Gençlik”, “Gorkudamaz Bizi Koordinasyon Ofisinin İşgali”, “Gençlik Tutsak Edilemez”, “Bardon da Sen Kimsin” “Hade Barra” gibi pankartlar taşındı. Gençlik Dairesi önünde toplanan eylemciler basın bildirisini okuyarak buradan Dereboyuna geçerek meclis önüne geldiler. Yürüyüşe devam eden eylemciler tekrar Gençlik Dairesi önüne gelerek süreci takip edeceklerini eylemlerinin burada bitmeyeceiğini, geri adım atılmadığı takdirde eylemlerini sürdüreceklerini belirterek, eylemi sonlandırdılar. Yürüyüş sırasında “Koordinasyon Ofisi İstemiyoruz”, “Gençlik Bizim, Kamp Bizim”, “Bize Her Yer Kantara”, “Her Yer Kantara, Her Yer Direniş”, “Artık Yeter İrademiz Bizimdir”, “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek” sloganları atıldı.

Gönüllü Liderler İnsiyatifi’nin basın açıklamasının metni:

“Bizler yıllardır Gençlik Dairesi etkinlikleri ve Daireden bağımsız etkinliklerde hiç bir çıkar gözetmeksizin görev alan Gönüllü Liderleriz. Kıbrıs’ta yaşayan gençlerin kültürel,sosyal,kişisel alanlardaki gelişimlerine katkı koyabilmek için, yılda yaklaşık 3500 gençle çalışarak; gençlik kmaplarında,kültürel gezilerde,ülkemi tanıyorum kamplarına vb. etkinliklerde hiç bir maddi beklentimiz olmadan seve seve katılımcı ve katkı koyucu olduk.

TC hükümetinin adamızdaki gençlik faaliyetlerine uygulandığı baskılar ve geçtiğimiz günlerde Koordinasyon ofisi açılmasının gündeme gelmesi toplumun birçok kesimiyle bizleri de rahatsız etmektedir. Yapılan anlaşma gereği KKTC Gençlik Kampları ve Merkezlerinin kurulması ve işletilmesi yetkisi Koordinasyon Ofisi üzerinden TC makamlarına verilmektedir.

Yapılan anlaşma kapsamında ülkemizde bir ‘Dış Koordinasyon Ofisi’nin kurulması, kendi kendini yönetebilen ve yaptığı etkinliklerde başarılı işlere imza atan mevcut yapıları hiçe saymaktır. Böyle bir koordinasyon ofisinin kurulmasını son derece gereksiz buluyor ve kabul etmiyoruz.

Her ne kadar da Bakanlar Kurulu’nun 6 Nisan 2015’te almış olduğu kararla antlaşma gereği herhangi bir atama,görevlendirme yapılamaycağı kararı alınsa da bu antlaşmanın KKTC Meclisi’nin gündemine gelmesi ve reddedilmesine kadar bizim için konu kapanmış değildir. Bu sebeple bu yasanın Meclis’e gidip reddedildiği güne kadar konunun sıkı tapikçisi olacağız.”

http://youtu.be/BMKq-_PqneQ

86 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply