Güneyde İş Cinayetinde Şirketler Suçlu Bulundu

Kıbrıs’ın kuzeyinde 2015 yılı 12 işçinin ölümüyle iş cinayetlerinde rekor yılı olurken, güneyde 2011 yılında yaşanan, Kıbrıslı Türk işçinin ölümü ile sonuçlanan ‘iş kazası’ ile ilgili Larnaka Kaza Mahkemesinin açıkladığı karar gündeme oturdu.

Pile’de ikamet eden ve 28 Eylül 2011’de Larnaka’da meydana gelen iş kazasında hayatını kaybeden 35 yaşındaki Ali Hüseyin’in ölümüyle ilgili Larnaka Kaza Mahkemesi şirketleri suçlu buldu.

Mahkemenin 35 yaşındaki Ali Hüseyin’in ölümüyle ilgili şirketleri suçlu bulduğu ve her iki şirkete 7’şer bin Euro’luk ceza kestiği bildirildi.

Ali Hüseyin, yedi katlı bir apartmanın reklam panosunu düzeltmek için teleskopik bir vincin platformuna çıkmış, vincin dengesindeki değişiklikle yan apartmanın duvarına çarpıp ve platform ile duvar arasına sıkışarak hayatını kaybetmişti.

Sermayenin çıkarlarının insan canından önemli olduğu, emekçilerin sendikasız, güvencesiz, iş güvenliği önlemleri ihmal edilerek çalıştırıldığı ülkemizde, güneyde alınan bu karar sermayenin dokunulmazlığına karşı emek kesimine moral veren bir gelişme oldu.

0 Paylaşımlar