GÜNEYDE YOKSULLUK VE AÇLIK DRAMATİK BOYUTLARDA

Kıbrıs’ın güneyinde fakirlik ve açlık çok dramatik boyutlara ulaştı. Fakir ve yardıma muhtaç aile sayısı 13 bin 500’ü aştı, 13 bin çocuk aç. Kıbrıslı Elenler ekonomik krizin ve Troyka’nın dayatmalarıyla gün geçtikçe daha da yoksullaşıyor

 

Simerini “13 Bin Çocuk Aç… Fakirler ‘Fenomeni’ Dramatik Boyutlarda… Kursumba Devleti Harekete Geçmeye Çağırıyor” başlıklı manşet haberinde Gönüllülük ve Sivil Toplum Örgütleri Komiseri Yannis Yannakis’in geçtiğimiz gün Kıbrıs’ın güneyindeki fakirlerin sayısıyla ilgili yeni veriler açıkladığını yazdı.

Gazeteye göre Yannakis, fakir aile sayısına geçen mart ayında 300 aile daha eklenerek 13 bin 500’e, aç çocuk sayısının da 13 bine ulaştığına vurgu yaparak fakir sayısının, özellikle de bu kategorideki küçük çocuk sayısının artacağından korktuğunu belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti Yönetimi Başkanlığı Çocuk Hakları Komiseri Lisa Kursumba, gıda yardımına muhtaç ailelerin çocuklarının psikolojik desteğe de ihtiyaç duyduğuna işaret ederek sosyal yardımlaşmanın devletin çocukların ihtiyaçlarını karşılama yükümlülüğünü ortadan kaldırmadığına vurgu yaparak Kıbrıs Cumhuriyeti Yönetimi’ni harekete geçmeye çağırdı.

Fileleftheros’a göre fakir ve muhtaç kişilere başta gıda ve giyecek yardımında bulunan sosyal pazarların (Kilise ve bazı belediyeler tarafından sağlanıyor) yardım listelerine mart ayında 300 aile daha eklendi, bu sayının nisan ayında daha da artacağı öngörülüyor.

Politis haberi “Sosyal Pazarlara 300 Aile Daha Eklendi… Liste Uzuyor… Sosyal Mercilere Yardım Başvurusunda Bulunan Toplam Aile Sayısı 13 Bin 500, Aralarında 13 Bin de Çocuk Var… Gönüllülük Komiseri Artış Eğilimi Yüzünden Kötümser” başlık ve spotlarıyla aktardı.

 

32 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply