Halk Okuluna Sahip Çıktı: “AÖA’yı Kapattırmayacağız”

Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) öğrencileri Derboyu’nda gerçekleştirdikleri kitlesel bir eylemle “AÖA’yı kapattırmayız” mesajı verdi.

Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) öğrencilerinin organize ettiği ve çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti ve sendikaların destek verdiği eylem yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Bu akşam 18.00 sularında pronto çemberinde toplanarak Dereboyu boyunca yürüyen kitle, caddede bulunan kafe, restorantlar ve araçlara süreçle ilgili bilgilendirici broşürler dağıttı.

“Öğrenciler yürüyor, mücadele büyüyor”, “Berova halka hesap verecek”, “AÖA’yı kapattırmayız” şeklinde sloganlar atıp pankartlar taşıyan eylemciler, davul, trampet ve düdükleri ile seslerini iyice duyurdu.

Eylemde, Kıbrıslı Türklere ait tüm kurumları kapatmak isteyenlerle onlara karşı direnen halkımızın canlandırıldığı kısa bir sokak tiyatrosu gerçekleştirildi.

Öğrenciler adına açıklamayı ise Günay Taşdemir okudu.

Açıklama şöyle;

Değerli halkımız,

AÖA öğrencileri olarak öncelikle bizlere destek vermek için burada bulunan herkese teşekkür ederiz. Bugün yine hakkımızı aramak, okulumuza sahip çıkmak ve sermayedarlara göz açtırmamak için sokaktayız. Akademi halkın da desteğiyle yıllarca uğradığı saldırılar karşısında boyun eğmemiş ve ülkenin tek kamusal yüksek öğretim kurumu olma özelliğini korumuştur. AÖA’ya yönelik bu saldırılar karşısında yandaş medyanın dile getirdikleri bize aslında AÖA ile ilgili esas amaçlarının ne olduğunu açık bir şekilde göstermektedir. Bilinsin ki ülkemizde parasız bilimsel, demokratik, eğitim veren tek kamu kurumu olan AÖA’yı, özele teslim etmemek için başlattığımız mücadele büyüyerek devam edecektir.  AÖA’nın, sistematik bir şekilde kapatılması sürecini başlatacak olan bu protokol iptal edilene dek mücadelemize devam edeceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşır, saygılar arz ederiz.

AÖA Öğrencileri

170 Paylaşımlar