HALKEVLERİ: ‘SELAM OLSUN BAĞIMSIZ KIBRIS MÜCADELESİ VERENLERE!’

Diren Kıbrıs’a bir destek de Türkiye Halkevleri’nden geldi…

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy yayınladığı bildiride önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan ‘Diren Kıbrıs’ etkinliği ile dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Oya Ersoy:  “AKP güdümlü baskıcı ve emek düşmanı politikalara karşı bağımsızlık, eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren Kıbrıs halkını, Halkın Hakları için mücadele eden örgütüm Halkevleri adına saygıyla selamlıyorum.”

“Bu gün Kıbrıs’ta yükselttiğiniz “Bağımsız Kıbrıs” şiarı, neoliberal, gerici, emperyalist ve işbirlikçi politikalar karşısında Türkiye ve Ortadoğu Halklarının bağımsız, devrimci  mücadelesinin önemli bir parçasıdır.”

halk

14 Ağustos’ta Baraka Kültür Merkezi, Devrimci Komünist Birlik, BKP ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilecek olan ‘Diren Kıbrıs’ etkinliğine Türkiye’den bir destek daha geldi.

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, yayınladığı dayanışma bildirisinde Kıbrıs halklarının mücadelesini selamladığını ifade etti: “AKP güdümlü baskıcı ve emek düşmanı politikalara karşı bağımsızlık, eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren Kıbrıs halkını, Halkın Hakları için mücadele eden örgütüm Halkevleri adına saygıyla selamlıyorum.”

Oya Ersoy, Kıbrıslı Türklerin yok oluşuna neden olan politikaların sorunlusunun AKP ve Ankara hükümetlerini olduğunu belirterek bildirisinde şunlara yer verdi: “39 yıldır Kıbrıs’a Türkiye’nin müdahaleleri de, kontrgerilla operasyonları da emperyalist hakimiyet planlarını garanti altına almanın bir parçasıdır.

Adaya dönük operasyon, ekonomik ve toplumsal yansımalarını da bulmaktadır. Kıbrıs’ta azgınca uygulanan neo-liberal talan, kültürel asimilasyon, dini gericilik ve ekolojik tahribatın ana sorumlusu Ankara Hükümetleri ve AKP’dir.”

 

Ortadoğu mücadelelerinin bir parçası…

Halkevleri Genel Başkanı ayrıca ‘Bağımsız Kıbrıs’ şiarının Ortadoğu halklarının mücadelesinin önemli bir parçası olduğunu da vurguladı: “Bu gün Kıbrıs’ta yükselttiğiniz “Bağımsız Kıbrıs” şiarı, neoliberal, gerici, emperyalist ve işbirlikçi politikalar karşısında Türkiye ve Ortadoğu Halklarının bağımsız, devrimci  mücadelesinin önemli bir parçasıdır.

 

Selam olsun Kıbrıs halklarına…

Ersoy, örgütü Halkevleri adına Kıbrıs halklarının mücadelesini selamladığını da ifade etti: “Selam olsun yıllardır Kıbrıs Halkının bir halk olarak var olma hakkını tanımayan, Ada ülkesine bir operasyon aracı gibi yaklaşan emperyalistlere ve Türkiye egemenlerine karşı Bağımsız Kıbrıs mücadelesi verenlere!

Selam olsun Kıbrıs’ı Doğu Akdeniz’de Ortadoğu’ya yanaşmış bir uçak gemisi gibi kullanmak isteyen emperyalistlere karşı Bağımsız Kıbrıs şiarıyla Kıbrıs halkının Ortadoğu’da Savaşa Karşı sesini yükseltenlere!

Emperyalistler ve İşbirlikçileri yenilecek, Direnen haklar Kazanacak!”

 

 

 

 

 

Türkiye’deki Halkevleri tarafından yayınlanan dayanışma bildirisinin tam metni ise şöyle:

 

 

 

DİREN KIBRIS!

DİRENEN HALKLAR KAZANACAK!

 

AKP güdümlü baskıcı ve emek düşmanı politikalara karşı bağımsızlık, eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren Kıbrıs halkını, Halkın Hakları için mücadele eden örgütüm Halkevleri adına saygıyla selamlıyorum.

39 yıldır Kıbrıs’a Türkiye’nin müdahaleleri de, kontrgerilla operasyonları da emperyalist hakimiyet planlarını garanti altına almanın bir parçasıdır.

Adaya dönük operasyon, ekonomik ve toplumsal yansımalarını da bulmaktadır. Kıbrıs’ta azgınca uygulanan neo-liberal talan, kültürel asimilasyon, dini gericilik ve ekolojik tahribatın ana sorumlusu Ankara Hükümetleri ve AKP’dir.

Bu gün Kıbrıs’ta yükselttiğiniz “Bağımsız Kıbrıs” şiarı, neoliberal, gerici, emperyalist ve işbirlikçi politikalar karşısında Türkiye ve Ortadoğu Halklarının bağımsız, devrimci  mücadelesinin önemli bir parçasıdır.

Selam olsun yıllardır Kıbrıs Halkının bir halk olarak var olma hakkını tanımayan, Ada ülkesine bir operasyon aracı gibi yaklaşan emperyalistlere ve Türkiye egemenlerine karşı Bağımsız Kıbrıs mücadelesi verenlere!

Selam olsun Kıbrıs’ı Doğu Akdeniz’de Ortadoğu’ya yanaşmış bir uçak gemisi gibi kullanmak isteyen emperyalistlere karşı Bağımsız Kıbrıs şiarıyla Kıbrıs halkının Ortadoğu’da Savaşa Karşı sesini yükseltenlere!

Emperyalistler ve İşbirlikçileri yenilecek, Direnen haklar Kazanacak!

Oya Ersoy

Halkevleri Genel Başkanı

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply